Bursa
Hafif Sağanak Yağışlı
8.8°
Başka Gazete

Van ve Hakkari'de kar yağışı etkisini gösterdi! Ulaşıma kapandı

2023.11.20 13:20 Son Güncellenme: 2023.11.20 13:21 - GÜNDEM

Van ve Hakkari'nin yüksek kesimleri ile kırsal bölgelerde kar yağışı etkisini gösterdi. Van'da 7 mahalle yolu kar nedeniyle kapandı.

Van ve Hakkari'de kar yağışı etkisini gösterdi! Ulaşıma kapandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısının ardından Van ve Hakkari'de gece saatlerinde kar yağışı başladı. Van şehir merkezine yakın kırsal mahallelerde 7 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde 15 santimetreyi aştı.

Kente yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Bahçesaray yolundaki yaklaşık 3 bin rakımlı Karabet Geçidi'nde ise yağış nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı.

Van'ın Başkale ilçesinde gece saatlerinden itibaren etkili olan yağmur, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı.

Kar nedeniyle ilçe merkezi beyaza bürünürken, kırsaldaki 7 mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Yüksek kesimlerdeki kar kalınlığı ise 30 santimetreye ulaştı.

Van-Bahçesaray kara yolu ile Van-Hakkari kara yolundaki Güzeldere geçitlerinde Karayolları ekipleri, sürücülerin sıkıntı yaşamaması için sürekli kar temizleme çalışması yapıyor.

Kar yağışının etkili olduğu Hakkari'nin yüksek kesimlerindeki köylerde ise kar kalınlığı yaklaşık 10 santimetreyi geçti.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Başkale Belediyesi karla mücadele ekipleri kapanan mahalle ve mezra yollarını ulaşıma açmak için çalışma başlatırken, ilçe merkezindeki yolların temizlenmesi için de çalışmalar sürdürülüyor.

Öte yandan, Van- Hakkari kara yolu 2 bin 730 rakımlı Güzeldere mevkinde ise kara hazırlıksız yakalanan sürücüler zor anlar yaşadı. Yolda mahsur kalan araçlar için Karayolları ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, karın etkili olduğu kırsal mahallelerde çalışma başlattı.

Ekiplerin çalışması sürerken, Bahçesaray'da besiciler, kar altında koyunlarını otlattı. Özalp ve Saray ilçelerinde de yolda kalan araçlar, iş makinelerinin yolu açması ile hareket etti.