Bursa
Parçalı Bulutlu
11°
Başka Gazete

Sara Tavares hayatını kaybetti

2023.11.20 12:52 Son Güncellenme: 2023.11.20 12:52 - KÜLTÜR - SANAT

1994 yılında Portekiz'i Eurovision'da 'Chamar a Musica' şarkısıyla temsil eden ünlü şarkıcı Sara Tavares beyin tümörü sebebiyle yaşamını yitirdi.

Sara Tavares hayatını kaybetti

Dublin'de yapılan 1994 Eurovision Şarkı Yarışması'nda 'Chamar a Musica' şarkısıyla Portekiz'i temsil eden ünlü şarkıcı Sara Tavares'ten acı haber geldi.

Uzun bir süredir beyin tümörü nedeniyle tedavisi süren ünlü şarkıcı yaşam mücadelesini kaybetti.

Henüz 45 yaşında hayata gözlerini yuman Tavares'in ölümü ailesini perişan etti.

Şarkıcı, Eurovision şarkı yarışmasında 8. sırada yer almıştı. Bu, Portekiz'in yarışmadaki en başarılı sonuçları arasında yer alıyor.

İspanya'dan 12 puan alan şarkıcı, 25 katılımcının 13'ünden puan almayı başarmıştı.

SARA TAVARES KİMDİR?

1978 yılında Lizbon'da doğan Sara Tavares 1994 yılında Fransa'da düzenlenen bir yetenek yarışması olan Chuva de Estrelas'ta Whitney Houston'ın One Moment in Time şarkısını söyleyerek birinci oldu, bunun üzerine Portekiz'in Eurovision temsilcisi seçilmişti.

Disney filmi Notre Dame'ın Kamburu filminde "God Help The Outcasts" şarkısının Avrupa-Portekiz versiyonunu söyledi. Şarkı o kadar beğenildi ki, orijinal şarkının en iyi versiyonu ödülünü kazandı.

2 yıl sonra ilk albümü "Sara Tavares & Shout"u yayınlayan Tavares daha sonra birkaç albüm daha yayınladı.

2005 yılında piyasaya çıkan 'Balance' adlı albümüyle BBC Radyo 3 Dünya Müzik Ödülleri'nde platin plak adaylığı kazandı.

Cape Verde asıllı olan şarkıcı eserleriyle Afrika, Portekiz ve Kuzey Amerika'da ses getirmişti. Şarkılarını Portekizce ve Kreole dilinde söyledi. Bazen İngilizce şarkılar da seslendirdi.