Bursa
Az Bulutlu
29.7°
Başka Gazete

Libya'da sel mağdurları, belediye başkanının evini basarak ateşe verdi

2023.09.18 22:25 Son Güncellenme: 2023.09.18 22:26 - DÜNYA

Libya'da sel felaketinin en büyük yıkım ve can kaybına neden olduğu Derne'de yüzlerce kişi, Derna Belediye Başkanı Abdulmenam al-Ghaithi'nin evini basarak ateşe verdi.

Libya'da sel mağdurları, belediye başkanının evini basarak ateşe verdi

Libyalılar, sel felaketinin ardından sokağa döküldü.

Derne'de yüzlerce kişi, kent merkezindeki Al Sahaba Cami önünde toplanarak, Libyalı yetkilileri protesto etti. Yetkililerden hesap vermelerini isteyen göstericiler, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih'in de aralarında bulunduğu yetkilileri istifaya çağırdı. Siyasi olarak parçalanan Libya'da ulusal birlik çağrısı yapan Göstericiler, "Akile seni istemiyoruz. Bütün Libyalılar kardeştir" sloganı attı.

Göstericiler, Derne'de çöken iki baraj ile ilgili uluslararası soruşturma çağrısı yaparken, Libya'da bulunan iki hükümetinde krizi yönetemediğini belirtti. Göstericiler ayrıca, Derna Belediye Başkanı Abdulmenam al-Ghaithi'nin evini basarak ateşe verdi.

Ülke doğu ve batı olarak ikiye ayrılmış durumda

2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilip öldürülmesinden bu yana yönetimin doğu ve batı olmak üzere ikiye bölündüğü ülkede, batıda Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe görev yaparken, Derne'nin bulunduğu doğu kesimini ise "Başbakan" Ossama Hamad yönetiyor. Ülkede iki yönetimin bulunması, sel felaketine hızlı ve koordineli bir şekilde müdahale edilmesini de zorlaştırıyor.

Libya'daki sel felaketinde 11 bin 300 kişi hayatını kaybederken, 10 binden fazla kişi ise kayboldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ise çoğu Derna kentinde olmak üzere 38 bin 640'tan fazla kişinin evsiz kaldığını tahmin ediyor.