Bursa
Açık
12°
Başka Gazete

Kilo vermek için işe yarayan 5 tüyo

2024.04.02 17:46 Son Güncellenme: 2024.04.02 17:46 - SAĞLIK

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve sonrasında büyük bir çabayla oluşturduğunuz bedeninizi korumak istiyor musunuz? Bir uzman bu yolda dikkat etmeniz gereken 5 ipucunu açıkladı.

Kilo vermek için işe yarayan 5 tüyo

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin bilgi aramak için sıklıkla başvurduğu yerlerden biri olan internet bazen çok tehlikeli şeylere neden olabiliyor.

İhtiyacınız olduğu şeyleri gören ve internette izinizi süren arama motorları, karşınıza aldatıcı reklamları ve işe yaramayacak zayıflama ürünlerini sunabiliyorlar.

Tıbbi açıdan yanlış bilgileri çürütmeyi hedefleyen ve sosyal medyada Dr. Mike olarak tanınan Dr. Mikhail Varshavski, internette ve sosyal medyada, özellikle de kilo verme konusunda çok fazla yanlış bilgi dolaşırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyor.

İşte kilo vermek için işe yarayan 5 ipucu şu şekilde:

1. Hızlı kilo verme aldatmacalarına aldanmayın

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle değildir. Dr. Mike, "Sosyal medyada gördüğünüz şeylerin %99'una güvenmeyin. Sağlıklı bir şüpheci olun."

"İnternetteki takviyeler hakkında konuşan insanlar hakkında ben de çoğunlukla böyle düşünüyorum: Gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyorsa, o içsel düşünceye izin verin. Kendinizi rahat hissediyorsanız kendi başınıza daha derinlemesine bir araştırma yaparak veya doktorunuzla bir sonraki ziyaretinizde bu konuyu gündeme getirerek bunu daha fazla test etmek konusunda şüpheci olabilirsiniz." diyor.

2. Yıllık sağlık kontrollerinizi yaptırın

Dr. Mike bu maddeyle ilgili olarak, "Vereceğim en büyük ipucu bu: İyi bir tıp uzmanıyla ilişki kurmaya öncelik verin." dedi ve 20'li ve 30'lu yaşlarındaki insanların birincil bakım kaynağı olarak acil servisi kullandığını gördüğünü ekledi.

"Acil servisin anlamı bu değil" diyen uzman, "Bu size iyi sonuçlar vermeyecek. İyi bir ilişki kurmayacaksınız. Tek bir doktorla uzun vadeli bir ilişkiye sahip olmanın avantajlarından yararlanamayacaksınız. Yani bu önemli." diye ekledi.

Dr. Mike, konu kilo kaybı olduğunda böyle bir ilişkinin özellikle önemli olduğunu vurguluyor.

3. Tek bir şeye bağlanmayın

Konu kilo ve kilo kaybı olduğunda, pek çok önemli faktör söz konusudur. Bu nedenle, ister tek doğru diyet ister mükemmel yiyecek isterse alınması gereken takviye olsun, bir tanesini takıntı haline getirme tuzağına düşmeyin.

Dr. Mike, "'Ne alabilirim veya ne yiyebilirim?' diye düşünmeyi bırakın ve kilonuzu etkileyen başka pek çok şeyin olduğunu anlayın."

"Bu nedenle, bir yetişkin olarak gecenin aynı saatlerinde yedi ila dokuz saat uyumak, kilo kontrolü için her zaman önemli olur. Bunun dışında haftada 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmak da önemlidir" diyor.

4. Hem bedeninizi hem de zihninizi düşünün

Kilo söz konusu olduğunda zihinsel sağlığınızın rolünü küçümsemeyin.

Dr. Mike, "Akıl sağlığı sorunları ve endişeleri söz konusu olduğunda yardım aldığınızdan emin olun. Çünkü eğer zihinsel sağlığınız iyi değilse, yemeğin mutsuzluk ya da kaygı için neredeyse kendi kendine tedavi yöntemi haline gelmesi çok kolaydır."

"Kilo ile zihinsel sağlığı birbirine bağlayamayabilirsiniz bile... Ancak bu sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olma konusunda inanılmaz derecede güçlü bir rol oynuyor." ifadelerini kullandı.

5. Yiyeceklerle olumlu bir ilişki kurun

Tükettiğiniz gıdayla ilgili bazı temel ilkeleri anlayın, böylece örneğin tek bir gıdayı veya malzemeyi kötülemez veya yüceltmezsiniz.

Çikolatayla üzüm arasında yapılan bir karşılaştırmaya değinen Dr. Mike, "Bunu perspektife koymamız gerekiyor. Bunları şeker içeriğine göre karşılaştırabilirsiniz ancak bunları bizim için değerli olan vitaminler, lifler vb. gibi besin maddelerinin sayısıyla karşılaştırırsanız çikolataya karşı üzümlerin daha sağlıklı olduğunu görürsünüz."

"Beslenmede katı kuralları bırakın ve bunun yerine yiyeceklerin nasıl faydalı olduğuna dair kendinize genel bir anlayış kazandırmaya çalışın."

"Çünkü yemek konusunda o kadar katı olmadığınızda ve hızlı sonuçlar beklemediğinizde, aslında yiyeceklerle kilonuzu korumada size daha iyi sonuçlar verecek daha sağlıklı, uzun süreli bir ilişki yaratırsınız." ifadelerini kullandı.