Bursa
Açık
29.6°
Başka Gazete

İnşaat işçisi 7 yıldır doğal yaşam fotoğrafları çekiyor

2023.11.21 11:59 Son Güncellenme: 2023.11.21 12:00 - GÜNDEM

İnşaat işçisi Süleyman Erdeğer, 7 yıldır hobi olarak doğada yaşam fotoğrafları çekiyor. Özellikle kelebeklere ayrı bir ilgisi olduğunu anlatan Erdeğer, "Beni üniversitede çalışan bir öğretim üyesi ya da herhangi bir eğitim görevlisi zannediyorlar" ifadelerini kullandı.

İnşaat işçisi 7 yıldır doğal yaşam fotoğrafları çekiyor

Isparta'da 20 yıldır inşaatlarda çalışan lise mezunu Süleyman Erdeğer, boş zamanlarında hobi olarak doğal yaşam fotoğrafları çekiyor.

"ISPARTA TABİATI, BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ AÇISINDAN ÇOK ZENGİN"

"İnşaat işi ile uğraşıyorum. Mantolama, izolasyon ve iç boya işi yapıyorum" diyen Süleyman Erdeğer, "Hobi olarak hafta sonları fotoğraf çekiyorum. Fotoğrafta da kelebek çekmek, uzmanlık alanım. Kelebekler, güzel bölgelerin, güzel bitkilerin olduğu yerlerde dolaştığı için bizi hep güzel yerlere götürüyor. O açıdan Isparta tabiatı, bitki çeşitliliği açısından çok zengindir. Çok zengin olduğu için kelebekler de haliyle fazla yaşıyor" dedi.

"Dışarıdan gelen arkadaşlarımız oluyor. Hep beraber arazi yapıyoruz" diyen Erdeğer, "Türkiye'de sadece Isparta'da yaşayan Dedegöl mavisi kelebeği var. Dışarından gelen arkadaşlar, bu kelebeği çekmeye geliyor. Biz de bu arkadaşlara kelebeğin fotoğraflarını çektiriyoruz. Isparta'da kelebek fotoğrafı çeken kişi sayısı, bir elin parmağını geçmez. Aktif olarak sürekli gezdiğimiz 5 arkadaşımız var" şeklinde konuştu.

"ÇOK FAZLA ARAZİ GEZMEMİZ GEREKİYOR"

Gençlere doğa fotoğrafçılığını tavsiye eden Erdeğer, en güzel yerlere gidip, yaban hayvanlarını gözlemenin keyifli olduğunu söyledi.

Kelebek fotoğrafçılığının zorluklarından da bahseden Erdeğer, "Kuşlar, kelebekler, yaban hayvanları düşük ışıklarda gezer. İnsanların olmadığı zamanlarda gezerler. Gün doğumuna, gün batımına yakın. İnsanlar ortaya çıktığı için gün içerisinde fazla dolaşmazlar. Gündüzleri sürekli hareket halinde değildir. O yüzden sabah erken kalkıp gitmemiz gerekiyor. Akşam geç dönmemiz gerekiyor. Çok fazla arazi gezmemiz gerekiyor. Bunun yanında çok fazla masraf etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

"BENİ ÖĞRETİM ÜYESİ ZANNEDİYORLAR"

Erdeğer, Isparta'da Sütçüler, Aksu, Yenişarbademli, Güneykent ve Uluborlu bölgelerinde kelebeklerin yoğun olduğunu da anlattı.

Çevresindeki insanların hem inşaat işçiliği hem de kelebek fotoğrafçılığı yaptığını duyunca şaşırdığını belirten Erdeğer, "Arkadaşlar ile öncelikle fotoğraf ve kelebek hakkında sohbet ediyoruz. 'İnşaatçıyım' dediğim zaman, 'Ne alaka' diyorlar. Çok şaşırıyorlar. Benim üniversitede çalışan bir öğretim üyesi ya da herhangi bir eğitim görevlisi olduğumu zannettiklerini söylüyorlar. Ama işimi severek yaptığım için, çok fazla arazi gezip, çok fazla tecrübe yaşadığımız için bizim de bazı bilgilerimiz var" dedi.