Bursa
Hafif Sağanak Yağışlı
15.8°
Başka Gazete

Gömlek yakasındaki sararma lekesi çıkıyor! İşte çözümü

2023.11.19 01:43 Son Güncellenme: 2023.11.19 01:44 - YAŞAM

Gömlek yakasında oluşan sararma pek çok insanın adeta başının belası olabilir. Çünkü makineye atıldığında kimi zaman çıkmadığı görülüyor. Bu nedenle gömlek yakasındaki sararma lekesini çıkartmanın yöntemleri de araştırılabiliyor. Ayrıca bu problemin çözümü de ortaya çıktı. İşte detaylar...

Gömlek yakasındaki sararma lekesi çıkıyor! İşte çözümü

Gömlek giymek birçok insan tarafından tercih ediliyor.

Ancak gömlek yakalarında kullanıma ve zamana bağlı olarak sararma lekeleri oluşabilir.

Ayrıca bu lekeler gömlek makinede yıkansa bile çıkmayabilir. Bu nedenle gömlek yakasındaki sararma lekesini çıkartmanın yöntemleri de araştırılabiliyor. Ayrıca bu problemin çözümü de belli oldu. Nitekim bir yöntem ile gömlek yakasındaki sararma lekesini çıkartmak mümkün olabiliyor.

GÖMLEK YAKASINDAKİ SARARMA LEKESİNİ ÇIKARTABİLEN YÖNTEM

Gömlek yakasındaki sararma izi birçok insanın adeta derdi haline gelebilir. Çünkü gömlek temiz olsa bile sararma izi kirli olduğu izlenimini oluşturabilir. Öte yandan gömlek yakasındaki sararma izini sirkeli su yöntemi ile çıkartmak mümkün olabiliyor. Ayrıca söz konusu yöntemin uygulanışı aşağıda yer alıyor.

- Ortalama bir çay bardağı sirke ve aynı ölçüde su bir kabın içine koyularak karıştırılır.

- Elde edilen karışım ile gömleğin sararmış yakaları ıslatılır.

- Ortalama 2 saat bekletildikten sonra çamaşır makinesinde yıkanır.

- Ardından gömlekteki sararmış leke izlerinin kaybolduğu görülebilir.

Dikkat: Gömleklerin üretim malzemesi değişiklik gösterebilir. Bu nedenle yukarıdaki yöntem uygulanmadan önce, gömleğin üretici temizlik tavsiyeleri de okunmalı. Eğer sirkeli su yöntemi gömleğe zarar verecek nitelikteyse, uygulanmamalı.