Bursa
Açık
33.1°
Başka Gazete

Dünya Sağlık Örgütü doğruladı: İkinci dalga başladı

2023.09.15 18:32 Son Güncellenme: 2023.09.15 18:32 - SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamaya göre, Batı Afrika'da Nijerya'da artan vakalardan dolayı ikinci bir difteri dalgasının başladığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü doğruladı: İkinci dalga başladı

DSÖ, Nijerya'da yükselişe geçen difteri vakalarından dolayı ikinci bir difteri dalgasını doğruladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da artan difteri vakaları nedeniyle ülkede ikinci difteri dalgasını doğruladı.

DSÖ Nijerya ofisinden yayımlanan hastalığa ilişkin durum raporunda, Nijerya'da ocak-mayıs döneminde kaydedilen ilk salgının ardından ülkenin halihazırda ikinci bir difteri salgını dalgasıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Salgının ilk kez 2022'de rapor edilmesinden bu yana Nijerya'da 8 bin 353 şüpheli vakadan 4 bin 717 doğrulanmış difteri vakasının kaydedildiği belirtildi.

Ülkede teyit edilen vaka ve buna bağlı ölüm sayısındaki artışla etkilenen nüfusta da bir artış olduğunun gözlemlendiği aktarıldı.

Nijerya Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı Muhammad Pate, salgının ülkede daha fazla yayılmasını engellemek için acil bir müdahale ekibinin oluşturulduğunu iletti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Nijerya'da ocak-temmuz döneminde difteri nedeniyle 122 çocuğun yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Kuşpalazı olarak da bilinen difteri, "corynebacterium diphtheriae" adlı mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve deriye yerleşmesiyle ortaya çıkıyor. Bulaşıcı olan hastalık, ölüme neden olabiliyor.