Bursa
Parçalı Bulutlu
11°
Başka Gazete

Diş macunundaki gizli tehlike açığa çıktı

2023.11.20 12:34 Son Güncellenme: 2023.11.20 12:35 - YAŞAM

Ağız ve diş hijyeni için herkesin kullanması gereken diş macunları için uzmanlar uyarıda bulunurken, diş macunu kullanımında dikkatli olunması gereken durumu açıkladı.

Diş macunundaki gizli tehlike açığa çıktı

Dişlerimizin hem beyaz rengini koruması hem de ağız hijyenimizin kaybolmaması için diş macunu kullanmak gereklidir. Ancak diş macunu kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunuyor. Diş macunu kullanımında yapılan bir hata tüm faydasının kaybolmasına yol açıyor.

Diş macunu kullanırken farkında bile olmadan yapılan o hataya karşı uzmanlar herkesi uyarıyor. Diş minesinin zarar görmesine ve dişlerimizin sürekli sızlamasına neden olan bu diş macunu kullanımına son vermek gerekiyor. İşte diş macunu kullanımında dikkat edilmesi gereken o husus:

Diş macunu kullanımında yapılan bu kritik hata uzmanlar tarafından açıklandı. Aslında uzun yıllardır bilinen ancak pek çok kişinin dikkat etmediği bir durum var. Bu da dişleri fırçalarken kullanılan diş macunu miktarı. Ağız ve diş sağlığı için kullandığımız diş macunu miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Sağlıklı bir diş fırçalama işlemi için diş macununun bezelye büyüklüğüne olması yeterli oluyor. Öte yandan çoğu kişi bu miktarı yetersiz bularak daha çok diş macunu kullanıyor ki herhangi bir zararı olmadığı düşünülüyor. Ancak diş macununun miktarının üzerinde kullanımı diş minesinin zayıflamasına yol açıyor.

Diş macununun uzun süre bol şekilde kullanılması dişlerde florozise neden oluyor. Bu durum diş sararması ve geçmeyen çirkin lekeler olarak görülüyor. Ancak tek zararı da bu değil. Diş minesine zarar veren yüksek dozda florür, dişlerimizin zayıflamasına ve en ufak bir ağrıda çok fazla acı hissetmemize neden oluyor. Diş macununun bezelye büyüklüğünü geçmeyecek şekilde kullanılması tavsiye ediliyor.