Bursa
Açık
32.8°
Başka Gazete

Böcek yemenin insan sağlığına faydası keşfedildi

2023.09.18 17:16 Son Güncellenme: 2023.09.18 17:17 - SAĞLIK

ABD'li bilim insanları, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde tercih edilen ancak dünyanın büyük bir kısmı tarafından 'mide bulandırıcı' bulunan böcek tüketiminin, metabolizma için faydalı olduğunu açıkladı.

Böcek yemenin insan sağlığına faydası keşfedildi

Washington Üniversitesi, böcek kabuklarının metabolizmayı güçlendirdiğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Independent'in haberine göre; ses getiren araştırma sürecinde kullanılan fareler, böceklerin dış iskeletlerinde bulunan 'kitin' adlı besin maddesini içeren yiyeceklerle beslendi. Çalışmanın sonunda hayvanların midelerinin şiştiği ve özel bir bağışıklık tepkisinin tetiklendiği görüldü. Vücut, kitin sindirimi için gereken AMCase adlı bağırsak enziminin üretilmesini sağlarken, yağ dokularını düzenleyen hücrelerin de aktive olduğu görüldü.

METABOLİK FAALİYETLERE OLUMLU ETKİSİ VAR

Bilimsel dergi Science'ta yayımlanan araştırmaya göre yağlı besinlerle birlikte kitinle beslenen farelerin metabolizması, kitin içermeyen yiyecekleri tüketenlere göre daha iyi çalıştı. Araştırmacılar, kitin tüketiminin gastrointestinal sistemde sağlıklı bir ortam oluşturduğunu tespit etti.

FARKINDA OLMADAN BÖCEK YİYORUZ

Kitin maddesinin tetiklediği bağışıklık tepkisinin bir yan ürünü olan tip 2 lenfoid hücrelerin seviyesinin de arttığı kaydedildi. Yakın zamanda bu hücrelerin yağ dokularının düzenlenmesinde rol oynadığı da keşfedilmişti. Bugün de pek çok memeli, hatta birçok insan böcek yemeye devam ediyor. Uzmanlar, her yıl farkında olmadan ortalama 140 bin böcek parçası yediğimizi tahmin ediyor. Zira un kurdu, kurtçuk ve hatta hamamböceği parçaları çikolata, kahve ve buğday unu gibi sık tüketilen gıdalara karışmış durumda. Gıda üretim süreçlerinde böcekleri ayırmak çok zor olduğu için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gibi düzenleyici kurumlar da yiyeceklerin içinde belirli miktarda böceğin yer almasına izin veriyor.