Bursa
Açık
11.4°
Başka Gazete

Biden, Zelenski'yi Beyaz Saray'da ağırlayacak

2023.09.15 23:00 Son Güncellenme: 2023.09.15 23:00 - DÜNYA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi Beyaz Saray'da ağırlayacağını açıkladı.

Biden, Zelenski'yi Beyaz Saray'da ağırlayacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD'de Başkan Joe Biden tarafından Beyaz Saray'da konuk edilecek.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, 21 Eylül Perşembe günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi Beyaz Saray'da ağırlayacağı aktarıldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, gazetecilere açıklamalar yaptı.

Sullivan, 21 Eylül Perşembe günü Biden'ın Zelenski'yi Beyaz Saray'da ağırlayacağını söyledi.

Biden ve Zelenski'nin Beyaz Saray'da böylelikle üçüncü kez görüşmüş olacaklarını belirten Sullivan, görüşmenin çok "kritik" bir dönemde gerçekleşeceğini kaydetti.

Sullivan, ABD'nin Ukrayna'ya silah ve teçhizat tedarikinin sürdüğünü dile getirerek, "Başkan Biden, tüm süreçle ilgili Başkan Zelenski'nin görüşlerini dinlemeyi merakla bekliyor" ifadelerini kullandı.

Biden'ın ABD'nin ve Amerikan halkının desteğini teyit edeceğini anlatan Sullivan, "Biden, Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü korurken ABD'nin hem kendi desteğini sürdüreceğini hem de tüm dünyayı teşvike devam edeceğini aktaracak" açıklamasında bulundu.

Sullivan, Zelenski'nin ABD Kongresi'ni de ziyaret edeceğini bildirdi.

Gelecek hafta New York'ta düzenlenecek BM 78. Genel Kuruluna katılacak olan Zelenskiy, liderlere de hitap edecek.

Zelenski, en son Aralık 2022'de Washington'a düzenlediği ziyarette Kongre'ye hitap etmiş, ABD'nin Ukrayna'ya yardımlarının "bağış" olmadığını, "küresel güvenlik ve demokrasiye" yatırım olduğunu dile getirmişti.