Bursa
Açık
35.3°
Başka Gazete

Azerbaycan'dan Karabağ'da antiterör operasyonu!

2023.09.19 12:40 Son Güncellenme: 2023.09.19 15:25 - DÜNYA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise bölgede barışın tek yolunun Ermeni güçlerinin tamamen çekilmesiyle olacağını açıkladı.

Azerbaycan'dan Karabağ'da antiterör operasyonu!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı güçlerin, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunmasının gerilimin artmasına neden olduğu belirtildi.

Ermeni güçlerinin mevzilerini personel, zırhlı araçlar, topçu teçhizatları ve diğer araçlarla güçlendirdiklerinin, birimlerini yüksek düzeyde savaşa hazır hale getirdiklerinin, takviye birimler oluşturduklarının, Azerbaycan ordusuna karşı istihbarat faaliyetlerini genişlettiklerinin, mayınlardan temizlenen arazilere yeniden mayın döşenmesi gibi eylemlerde bulunduklarının tespit edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Ermeni güçlerinin, Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yoluna döşediği mayınların patlaması sonucu sivillerin ve polis memurlarının yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

"SİVİLLER VE ALTYAPI TESİSLERİ HEDEF ALINMAMAKTA"

Ermeni silahlı kuvvetlerinin, 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildirinin hükümlerinin aksine Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde varlığını sürdürmesinin, bölgesel barış ve istikrara ciddi tehdit oluşturduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

"Üçlü bildirinin hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır."

Bu kapsamda Ermenistan silahlı kuvvetlerinin ön cephede ve cephenin derinliğindeki mevzileri ile uzun süreli ateş noktalarının yanı sıra savaş araçları ve askeri tesisleri yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmaktadır. Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmamakta, yalnızca meşru askeri hedefler yok edilmektedir."

Açıklamada, "Rus Barış Gücü Komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine alınan tedbirler hakkında bilgi verilmiştir." ifadesi kullanıldı.

İNSANİ KORİDORLAR OLUŞTURULDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki sivillerin tahliyesi için Laçın yolu ve diğer yönlere insani koridorlar oluşturulduğunu açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise bölgedeki Ermeni sivillere askeri bölgelerden uzak durmaları konusunda çağrıda bulundu. Bakanlık bölgede barışın tek yolunun Ermeni güçlerinin tamamen çekilmesiyle olacağını açıkladı.

"HOCALI VE KIZILÇARŞI İSTİKAMETİNDEKİ ERMENİSTAN'A AİIT SAVAŞ ARAÇLARI İMHA EDİLİYOR"

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait mevzilerin hassas atışları sonucu imha edildiğini açıkladı:

"Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait birliklerin Hocalı bölgesi ve Kızılçarşı istikametindeki muharebe mevzileri, uzun süreli atış noktaları, muharebe araçları ve askeri tesisleri, birliklerimizin hassas atışları sonucu imha edilmektedir."

"SİVİL HEDEFLERE ATEŞ AÇTIĞI İDDİALARI TAMAMEN YANLIŞTIR"

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan gelen son açıklamada ise, "Azerbaycan Ordusu birliklerinin sivil hedeflere ateş açtığı iddiasıyla ilgili bazı Ermeni sosyal medya kaynaklarında yayılan bilgiler tamamen yanlıştır ve dezenformasyon niteliğindedir. Birliklerimizin sivil nüfusu ve sivil altyapı tesislerini hedef almadığını, yalnızca meşru askeri hedeflerin yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak imha edildiğini yineliyoruz" denildi.