Bursa
Açık
15.8°
Başka Gazete

AB: Somali'ye gıda yardımları askıya alındı

2023.09.20 01:26 Son Güncellenme: 2023.09.20 01:26 - DÜNYA

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Balazs Ujvari, Somali'ye gönderilen insani yardımın geçici olarak askıya alındığını doğruladı. BM raporuna işaret eden Ujvari, "Bahsi geçen raporun dikkat çektiği sorunlar ışığında Komisyon, AB fonlarını korumak üzere ihtiyati önlemler almak durumundadır" ifadelerini kullandı.

AB: Somali'ye gıda yardımları askıya alındı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Balazs Ujvari, Somali'ye gönderilen insani yardımın geçici olarak askıya alındığını doğruladı.

Reuters'ın haberine göre karar, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen soruşturmanın açlıkla mücadele için gönderilen kaynakların çalındığı ve yanlış kullanıldığını ortaya çıkarmasının ertesinde alındı.

Ujvari, yaptığı açıklamada "Komisyon, Somali'deki insani faaliyetlerin durdurulmasını talep etmedi. Prosedüre uygun olarak mevcut çalışmalara ödeneğin yüzde 80'i aktarıldı. Proje bu başlangıç fonu ile hala gerçekleştirilebilir." ifadelerine yer verdi.

Gerekçe olarak BM raporuna işaret eden Ujvari, konuşmasının devamında "Bahsi geçen raporun dikkat çektiği sorunlar ışığında Komisyon, AB fonlarını korumak üzere ihtiyati önlemler almak durumundadır. Bu sebeple, mevzubahis meselelere açıklık ve güvence getirilene kadar, gelecek ödemeler geçici olarak askıya alınmıştır" ifadelerini kullandı.

BM soruşturması yardımın ihtiyaç sahipleri yerine toprak sahipleri, emniyet üyeleri, yerel yönetimler ve insani yardım çalışanları tarafından çalındığı sonucuna varmıştı.