Bursa
Açık
29.1°
Başka Gazete

15. Hrant Dink Ödülü Açık Radyo'nun oldu!

2023.09.16 01:29 Son Güncellenme: 2023.09.16 01:29 - KÜLTÜR - SANAT

2007 yılında öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in adına, doğum gününde düzenlenen "Uluslararası Hrant Dink Ödülleri"nin bu yılki sahiplerine takdim edildi. 15.Hrant Dink Ödülü'nün Türkiye'deki sahibi Açık Radyo oldu. Yurtdışı ödülü ise Jose Alvear Restrepo Avukatlar Kolektifi'ne verildi.

15. Hrant Dink Ödülü Açık Radyo'nun oldu!

"Uluslararası Hrant Dink Ödül Töreni", bu yıl da Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de gerçekleştirildi. 15. yılını bulan törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve Prof. Dr. Ayşe Buğra'nınj yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, akademisyen, gazeteci ve yazar da davetli olarak katıldı.

Medyascope'dan Gamze Elvan'ın haberine göre, sunuculuğunu Yiğit Özşener'in yaptığı törende, Mabel Matiz, Nazdrave ve Miasin sahne aldı.

Rakel Dink: Gerçeği aramak, ölüm riskiyle karşı karşıyasın demek

Ödül töreninin açılışında konuşan Rakel Dink, Cumartesi Anneleri'ne, hapisteki Gezi davası tutuklularına, siyasetçilere ve gazetecilere selam gönderdi. Hrant Dink'in doğum gününü kutlayan Rakel Dink, şöyle konuştu:

"Ülkemiz öyle içler acısı bir durumda ki, söylersen olmuyor, söylemezsen hiç olmuyor. İfade özgürlüğü, hak aramak, gerçeği aramak, ölüm riskiyle karşı karşıyasın demek. Nitekim Hrant'ı arkadan vurarak öldürmediler mi? Maalesef, düzen yarattığı ötekilerle beslenerek büyümeye devam ediyor. Ermeni, Rum, Yahudi, Kürt, Alevi, kadınlar, şimdi göçmenler ve cinsiyet ayrımcılıkları... Bugün sizleri selamlarken hatırlamak istediğim çok kişi ve kurum var. Sevgili Çiğdem Mater, Osman Kavala ve tüm Gezi tutukluları, siyasetçi veya gazeteci... Keşke hiç kimse doğruluğu, dürüstlüğü yüzünden tutuklanmasa. O zaman biraz umut, biraz güven yeşerirdi. Ya cumartesinin acılı anneleri? Suçları gözaltındayken kaybedilen çocuklarının akıbetini sormak, mezarlarını istemek. Devlet onları gördükçe suçunu hatırlıyor. Hrant'ın sözünü tam yerinde hatırladım: Bıkmak, yorulmak, usanmak yok. Tekrar tekrar anlatacağız. Bu da bizim acımız olsun."

Ömer Madra: Bu ödül, aldığımız ödüller arasında en değerlisi

2023 Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün Türkiye'deki sahibi Açık Radyo oldu.

Ödülü Rakel Dink takdim etti. Ödülü radyo adına kurucu Ömer Madra aldı.

Madra, "Bu ödül şüphesiz aldığımız ödüller arasında en değerlisi. Ödülü tüm radyo adına alıyorum, bu mutluluğu tarif edemem. Açık Radyo, dünyanın tüm müzik türlerini, dillerini, yeryüzü canlılarının seslerini tüm toplumla paylaşmaya girişiyor. Radyomuz bağımsız yayınlarını, kişisel sponsorluğuyla 1995'ten beri sürdürüyor. Ana hedefimiz özgür, demokratik bir toplumun var olması için katkıda bulunmak" dedi.

Ödülün yurtdışından sahibi Jose Alvear Restrepo Avukatlar Kolektifi oldu. Kolektife ödülü Prof. Dr. Turgut Tarhanlı takdim etti. Grup adına konuşan avukatlar, Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı'na teşekkürlerini iletti.