Bursa
Hafif Sağanak Yağışlı
11.5°
Başka Gazete

Zelenskiy'den ABD'nin yardım paketine yanıt geldi

2023.11.20 23:36 Son Güncellenme: 2023.11.20 23:36 - DÜNYA

ABD, Ukrayna'nın güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 100 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapılacağını duyurdu. Zelenskiy, "ABD'den ülkemiz için yeni savunma paketi var, minnettarım." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy'den ABD'nin yardım paketine yanıt geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD'nin Ukrayna'ya sağlayacağı yeni askeri yardım paketi dolayısıyla minnettar olduğunu aktardı.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı görüntülü açıklamada, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Bakan Austin ile görüşmede savaş alanındaki durum ve beklentilerin yanı sıra hem savunmayı hem de hareketlerini nasıl güçlendirebilecekleri konularını ele aldıklarını aktaran Zelenskiy, "ABD'den ülkemiz için yeni savunma paketi var, minnettarım. Özellikle şu anda daha fazla ihtiyaç duyulan topçu, mermiler olacak." şeklinde konuştu.

Zelenskiy, görüşmede Ukrayna'nın Karadeniz'deki eylemlerini ve ihracat koridorunun korunmasını ele aldıklarını ifade ederek, seyrüsefer özgürlüğünün tüm dünya için temel değer olduğunu dile getirdi.

Devlet Başkanı Zelenskiy, "Ukrayna, Karadeniz'de saldırganı, ölü hale getirmek istediği su alanından atabileceğini kanıtladı. Karalarımızda ve denizlerimizde uluslararası hukukun yeniden tesis edilmesini garanti altına almamıza yardım eden tüm ortaklara teşekkür ederim." diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da, Ukrayna'nın güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ek yardım yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, değeri 100 milyon dolar olan bu savunma yardım paketinin Stinger uçaksavar füzeleri, Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve ilave mühimmatlar, 155mm ve 105mm topçu mermileri, Tüpten Fırlatılan, Optik Takipli, Tel Güdümlü (TOW) füzeler, Javelin ve AT-4 anti-zırh sistemleri, 3 milyondan fazla hafif silah mühimmatı, Engel temizleme için yıkım mühimmatları, soğuk hava teçhizatı ve yedek parçaların yanı sıra bakım ve diğer yardımcı ekipmanlar içerdiği belirtildi.

UMEROV-AUSTİN GÖRÜŞMESİ

Ukrayna Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da, Bakan Rüstem Umerov'un ABD'li mevkidaşı Austin ile bir araya geldiği iletildi.

Açıklamada, görüşmede Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kirill Budanov, Ukrayna Stratejik Sanayi Bakanı Oleksandr Kamışin'in yanı sıra Ukrayna Savunma Bakan Yardımcıları Oleksandr Pavlyuk ile İvan Gavryuk'un hazır bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, tarafların görüşmede Ukrayna'nın Rus saldırganlığıyla mücadele planı, bu planın uygulanması için savaş alanındaki mevcut ve geleceğe yönelik ihtiyaçların yanı sıra ABD ve müttefiklerden daha fazla destek almanın yollarını ele aldıkları kaydedildi.

Bakan Austin de, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Umerov ile görüşmede Ukrayna'nın karşı taarruz operasyonlarını ve ihtiyaçlarını konuştuklarını belirterek, "bugün ve uzun vadede Ukrayna halkının yanında olduklarını" ifade etti.

PENTAGON AÇIKLAMASI

ABD yönetimi, Ukrayna'nın kritik güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak için 100 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapılacağını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, askeri yardım paketinin Ukrayna'nın topraklarını savunmasına yardımcı olacak ek hava savunma yetenekleri, topçu mühimmatı, tanksavar silahları ve diğer ekipmanları içerdiği belirtildi.

Açıklamada, 100 milyon dolar değerindeki askeri yardım paketinde, Stinger uçaksavar ve TOW füzeler, 155 mm ve 105 mm topçu mermileri, anti-zırh sistemleri, 3 milyonun üzerinde hafif silah mühimmatı ile soğuk hava teçhizatı ve lojistik ekipmanların yer aldığı belirtildi.

Bu askeri yardımın, Ağustos 2021'den bu yana Ukrayna'ya Biden yönetimi tarafından sağlanan 51'inci ekipman dilimi olduğu aktarılan açıklamada, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna'ya yaklaşık 36 milyar dolar güvenlik yardımında bulunduğuna işaret edildi.

Açıklamada, "Ukrayna'ya yönelik güvenlik yardımı, ulusal güvenliğimize yapılan akıllı bir yatırımdır. Bölgede daha büyük bir çatışmanın önlenmesine ve başka yerlerdeki olası saldırıların caydırılmasına yardımcı olurken, savunma sanayii tabanımızı güçlendiriyor ve ülke çapında düzinelerce eyalette Amerikan halkına yüksek vasıflı işler yaratıyor." ifadelerine yer verildi.