Bursa
Açık
25.1°
Başka Gazete

Yüzme bilmeyeni boğulmasın diye dövüyorlar! "Anneleri babaları ağlayacağına onlar ağlasın"

2024.06.04 11:10 Son Güncellenme: 2024.06.04 11:11 - GÜNDEM

Adana'da kavurucu yaz sıcaklarının başlamasıyla birlikte çocuklar, yasak olmasına rağmen sulama kanallarında serinleme sezonunu açtı. Gençler, yüzme bilmeyenleri boğulmasınlar diye dövdüklerini açıkladı.

Yüzme bilmeyeni boğulmasın diye dövüyorlar! "Anneleri babaları ağlayacağına onlar ağlasın"

Adanalılar yine Adana'ca bir önlem geliştirdi.

Türkiye'nin en sıcak illerinden Adana'da hava sıcaklığı artmaya başladı. Sıcakların artmasıyla birlikte son 10 yılda 250'den fazla kişinin boğularak öldüğü, her yıl yaklaşık 30 kişinin öldüğü kanalda çocuklar ölümüne kulaç atmaya başladı.

Ölümüne serinliğe atlayan çocuklar yürekleri ağza getirirken bazılarının söylediği sözler ise pes dedirtti.

"ÖNCE UYARIP SONRA DÖVÜYORUZ"

15 yaşındaki Halil Koşar, sulama kanalına yüzmeyi bilmeyenler geldiğinde dövdüklerini anlatarak, "Bizler yüzmeyi bildiğimiz için sorun olmuyor ama bazen yüzmeyi bilmeyen çocuklar geliyor. Onlara 'suya girmeyin' diyerek uyarı yapıyoruz. Eğer bizi dinlemezlerse döverek uzaklaştırıyoruz. Anneleri, babaları ağlayacağına onlar üzülüp ağlasın" dedi.

"YÜZMEYİ BİLMEYENLER YÜZMESİN"

13 yaşındaki Mehmet Demir ise sulama kanalına girmekten korkmadığını söyleyip boğulma tehlikesi geçiren bir çocuğu kurtardığını anlattı. Demir, "Yüzmeyi bilmeyenler yüzmesin. Havalar sıcak bizler de yüzmek zorundayız. Yüzmeyi bilmeyenler yüzmesin. Burada az önce birisi boğuluyordu ben ve arkadaşlarım kurtardık. Eğer onu kurtarmasak anne ve babası üzülecekti" ifadelerini kullandı.