Bursa
Açık
14.5°
Başka Gazete

Yerel seçim İspanyol basınında geniş yer buldu!

2024.04.01 01:28 Son Güncellenme: 2024.04.01 01:29 - GÜNDEM

Türkiye'de yapılan 31 Mart 2024 yerel seçimleri İspanyol basınında geniş yer buldu. Haberlerde CHP'nin 1977'den bu yana ilk kez bir seçimi kazandığı belirtilirken Yeniden Refah Partisi'nin yükselişinin seçimde etkili olduğuna değinildi.

Yerel seçim İspanyol basınında geniş yer buldu!

İspanya'da yayınlanan El Diario, Türkiye'deki yerel seçimlerde CHP'nin zaferi, AK Parti'nin düşüşünü Yeniden Refah Partisi'nin yükselişine bağladı. Haberde CHP'nin elindeki yerleri korumakla kalmayıp AK Parti'nin bazı kalelerinde de kazandığını yazdı. Daha önceki seçimde CHP ile ittifak halindeki partilerin bu ittifakın dağılmasının ardından bu seçimde düşük oy almasının da CHP'nin lehine olduğu aktarıldı.

El Pais ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi AK Parti'nin yerel seçimlerde yenilgiye uğradığını yazarken CHP'nin ülkenin en kalabalık 5 ilini yöneteceğini belirtti. Haberde CHP'nin 1977'den bu yana ilk kez seçimleri kazandığının da altını çizdi.

ABC ise "Türkiye, AK Parti'ye sırtını döndü" başlığının atarken sosyal demokrat CHP'nin seçimden zaferle çıktığını yazdı.

Publico ise Erdoğan'ın çabalarının İstanbul'u kazanmaya yetmediğini ve ülkenin birçok önemli şehrinin de AK Parti tarafından kaybedildiğini yazdı. CHP'nin bazı Anadolu şehirlerinde de zafer kazanmasına dikkat çekti.

La Vanguardia ise muhalefetin İstanbul ve Ankara'yı elde tutmayı başardığını yazarken CHP'nin, son 15 yıldaki AK Parti hakimiyetini kırdığını yazdı. CHP'nin daha önce Batı ve Akdeniz kıyılarıyla sınırlı olduğunu ancak bu seçimde AK Parti'nin kalesi olan bazı Anadolu şehirlerinde de kendini gösterdiğini aktardı.