Bursa
Az Bulutlu
34.3°
Başka Gazete

Yeni kesilen kurban eti nasıl saklanır?

2024.06.10 10:33 Son Güncellenme: 2024.06.10 10:34 - YAŞAM

Kurban Bayramı için geri sayım başladı, uzmanlar yeni kesilmiş kurban etinin saklanma yöntemlerine dair doğru bilinen yanlışları "Aman dikkat" diyerek anlattı.

Yeni kesilen kurban eti nasıl saklanır?

Kurban Bayramı'na az kaldı, uzmanlar, kesilen etlerin heba olmaması, hijyenik şartlarda saklanması için önemli uyarılarda bulundu.

Konu ile ilgili konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, etin kesimden sonra bir süre dondurulmadan bekletilmesi gerektiğini söyledi. Kesimden sonra bekletilmeden dondurulan etin sertleşeceğini belirten Ercoşkun, etin dinlendirilmesinin önemine değindi.

"YENİ KESİLMİŞ KURBAN ETİ BUZDOLABINA KONMADAN ÖNCE BİRKAÇ SAAT DİNLENMELİDİR"

Kesimden sonra etin en yumuşak halde olduğunu belirten Ercoşkun, "Yeni kesilmiş kurban eti, buzdolabına koymadan önce birkaç saat dinlenmelidir. Kesilmiş eti, 24 saat dondurursak ölüm sertliği aşamasında donmuş olacak ve çözündürdüğümüz zaman en sert halinde olacak. Yeni kesilen et en yumuşak haldedir. Yavaş, yavaş sertleşir ve daha sonra tekrardan gevşemeye başlar. O esnada damardaki kanlar süzülerek laktik asit oluşur. Mikrobiyal olarak daha güvenilebilir bir et olarak karşımıza çıkar" dedi.

"KAHVALTIDA ET TÜKETMEK YERİNE SİNDİRİMİ KOLAY BESİNLER YEMELİYİZ"

Kahvaltıda et tüketilmemesi gerektiğini kaydeden Ercoşkun, "Kesilen kurban etlerini 15 gün buzdolabı şartlarında saklayabiliriz. Dondurmak istiyorsak en az 24 saat bekletmemiz gerekiyor. Et, sindirilmesi zor bir besindir. Kahvaltıda et tüketmek yerine sindirimi kolay besinler yemeliyiz" diye konuştu.