Bursa
Parçalı Bulutlu
20.1°
Başka Gazete

Yapay zeka seçti! Atatürk yaşasaydı bugün hangi şarkıları severdi?

2023.11.04 11:29 Son Güncellenme: 2023.11.04 11:31 - YAŞAM

Şişecam, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, Mustafa Kemal Atatürk için özel bir projeye imza atarak yapay zeka ile "Atatürk'ün En Seveceği Şarkılar" listesi oluşturdu.

Yapay zeka seçti! Atatürk yaşasaydı bugün hangi şarkıları severdi?

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Şişecam, "Atatürk'ün En Seveceği Şarkılar" yapay zeka projesi için müzik araştırmacısı Serhan Bali, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, Yaratıcı Teknolojist Zeynep Nal Sezer, Yapay Zeka Sanatçısı Bager Akbay'dan oluşan özel bir proje ekibiyle çalıştı.

Proje kapsamında önce tüm kaynaklarca Atatürk'ün en sevdiği şarkılar olarak bilinen eserler, yapay zekaya tanıtıldı. Ardından yapay zeka bu şarkıları nota, gam, makam, söz, mod, tempo ve frekans değerlerini analiz etti.

Projenin ikinci adımında Atatürk'ün "en seveceği" şarkıları bulmak üzere yine yapay zeka tarafından binlerce güncel şarkı incelenerek, sevdiği şarkılara benzer olanlar listelendi.

Şişecam bu projenin, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ve modernleşme mücadelesinin lideri olan Atatürk'ün müzik zevkini anlamaya katkı sunduğuna inanıyor ve 7'den 77'ye her yaştan insanı, O'nu daha yakından tanımak için 55 şarkıdan oluşan çalma listesini keşfetmek üzere Şişecam'ın Spotify hesabına davet ediyor.

Listede Şebnem Ferah'tan Teoman'a, Zeki Müren'den Semiha Yankı'ya, Moğollar'dan Melike Şahin'e Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının sürpriz şarkıları yer alıyor.