Bursa
Açık
23.5°
Başka Gazete

Umreye gidenlere e-devlet tuzağı

2024.06.07 17:39 Son Güncellenme: 2024.06.07 17:39 - GÜNDEM

Hatay'da bir PTT memuru, umreye giden bin 356 kişinin kimlik bilgilerini kullanarak E-Devlet şifrelerini ele geçirdi ve yurt dışından getirilen cep telefonlarını bu kişilerin üzerine kaydetti. Suudi Arabistan'dan getirdiği telefonu kendi üstüne kaydettirmek isteyen bir mağdurun ihbarı üzerine başlayan soruşturma kapsamında, PTT memurları Bilal Karabiber ve Ahmet Çelikkaya'ya hapis cezası verildi.

Umreye gidenlere e-devlet tuzağı

Dini ibadetlerini yerine getirmek için umreye giden bin 356 kişinin kimlik bilgileri çalınarak E-Devlet şifreleri ele geçirildi. Suçlular, bu şifreleri kullanarak haksız kazanç elde ettiler.

2018 Aralık ayında umreye giden Abdulkadir A., Suudi Arabistan'dan aldığı telefonu pasaportuna işletmek istedi.

Fakat pasaportuna başka bir telefon işlendiğini fark etti. Razıye D.'de umre dönüşünde kendisine tebligat ulaşmasıyla, e-Devlet sistemine 2 tane telefon işlendiğini öğrendi.

BİN 356 KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİNİ ELE GEÇİRDİ

Hatay'da PTT acenteliği yapan Ahmet Çelikkaya, umreye giden bin 356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdi.

Serinyol PTT şubesinde görevli Bilal Karabiber ise bu bilgileri kullanarak, liste halinde kendisine verilen kimliklerle sisteme girdi ve E-Devlet şifrelerini aldı.

Sanıklar, şifre başına 10-15 lira kazanç elde ettiler.

HAPİS CEZASI

Hatay 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, Bilal Karabiber'e, görevi kötüye kullanma ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek suçlarından 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Ahmet Çelikkaya'ya ise kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek suçundan 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Sanıkların 26 Aralık 2018'den 16 Ocak 2019'a kadar mağdurların kişisel bilgilerini kullanıp e-Devlet şifrelerini aldıkları ve karşılığında menfaat temin ettikleri aktarıldı.