Bursa
Açık
31.7°
Başka Gazete

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nden bahar şenliğine izin yok! "Kızlı erkekli konserler istemiyorum"

2024.05.18 08:42 Son Güncellenme: 2024.05.18 15:39 - BURSA

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nün bahar şenliği başvurusunu "Akşam saatlerinde kızlı erkekli böyle konserler istemiyorum" diyerek kabul etmediği açıklandı.

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nden bahar şenliğine izin yok!  "Kızlı erkekli konserler istemiyorum"

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü'nün öğrenci topluluklarının bahar şenliği düzenlenmesi için yaptığı başvuruyu "Akşam saatlerinde kızlı erkekli böyle konserler istemiyorum" diyerek reddettiği, ayrıca Görükle'de Nilüfer Gençlik Meclisi ile birlikte alternatif bir festival düzenlemek isteyen toplulukları da kapatmakla tehdit ettiği belirtildi.

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, Uludağ Üniversitesi'nde bahar şenliği yapmak isteyen öğrenci topluluklarının Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ile anlaşamaması üzerine Nilüfer Gençlik Meclisi ile birlikte 16 Mayıs Perşembe günü Görükle'de bir gençlik festivali gerçekleştirdi.

Festivalde Z Doğa Derneği öncülüğünde birçok topluluk ve dernek yer aldı. Festivalde öğrenci toplulukları atölyeler, etkinlikler ve konserler gerçekleştirdi.

REKTÖRLÜK: AHLAK VE GELENEĞİMİZE UYMAYAN ŞENLİKLER OLMAYACAK

Festivalin sonunda söz alan festival yürütücülerinden Burhan Kurtulmuş Aytoslu, üniversite bahar şenliği için toplulukların ve kendisinin rektörlük ile görüştüğünü anlattı.

Aytoslu, "Rektörlük 'Artık eskisi gibi bizim ahlak ve geleneğimize uygun olmayan tasvip etmediğimiz şenlikler olmayacak. Akşam saatlerinde kızlı erkekli böyle konserler istemiyorum, geçen festivalde izin verdik, benim başımı yaktınız' dedi. Rektörlük festival karşıtı bildiriyi kastederek, ayrıca 'Ülkenin içinde bulunduğu siyasi şartları değerlendirmek zorundayım' diyerek bize geri dönüş yaptı" dedi.

Konuşma esnasında alanda bulunan yüzlerce genç, rektörlüğü ve üniversite yönetimini yuhalayarak protesto etti.

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARINA KAPATMA TEHDİDİ

Açıklamada ayrıca festivalde yer almak isteyen topluluklara izin vermeyen yönetimin aynı zamanda birçok topluluğu kapatma ile tehdit ettiğine de değinildi.

Topluluklarının ve festival yürütücülerinin Nilüfer Belediyesi ile görüşüp onların düzenleyeceği bir festivalde yer alabileceklerini belirtmeleri üzerine sistemli olarak topluluk başkanlarının Kültür Müdürü ve SKS Daire Başkanı tarafından çağrılarak çeşitli üsluplarda tehdit ve gözdağına maruz kaldığı belirtildi.

Şenliği değerlendiren topluluklar, üniversitenin kültür müdürünün festivale katılan öğrencilerin isimlerini ve numaralarına ulaşarak tehdit oluşturmaya çalışmasının idarenin öğrenci toplulukları üzerindeki baskının göstergesi olduğunu dile getirdi:

"Bugünün çıktısı kuşkusuz ki öğrencilerin iradesinin üniversite idaresini yıktığıdır. Yıllardır bastırılmaya çalışılan üniversite toplulukları bugün bir aradalığın ne kadar büyük bir olanak yarattığını göstererek 'kızlı erkekli ve kimsenin başının yanmadığı' bir şekilde festival düzenlenebildiğini göstermiştir."

YALANLAMA GELDİ

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörlüğü'nden iddialar sonrası yapılan açıklamada, "Asılsız haberlerin paylaşıldığı günleri de kapsayan süreç içerisinde Görükle kampüsü içerisinde 5 gün süren bir müzik şenliği devam etti. Bu etkinliği de Uludağ Müzik Topluluğu düzenlerken, yüzlerce öğrenci alanda gönüllerince müzik dinledi. BUÜ tarafından gerçekleştirilen etkinlik, üniversitenin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında da yer almaktadır. 'Rektörlük kızlı erkekli şenliğe izin vermedi' şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Yakın geçmişte kampüsümüzde birçok öğrenci festivali düzenlendiği gibi bu yıl da, 'Spor Oyunları Festivali', 'Uluslararası Öğrenci Festivali' ve 'Uludağ Müzik Günleri' gibi festivaller düzenlenmiştir ve düzenlenmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.