Bursa
Açık
26°
Başka Gazete

Ticaret Bakanlığı'ndan Afgan çoban açıklaması

2024.07.08 14:24 Son Güncellenme: 2024.07.08 14:25 - GÜNDEM

Ticaret Bakanlığı, Bakan Ömer Bolat'ın "eleman bulma konusundaki açıklamalarının çarpıtıldığı" ve "bağlamından koparıldığı" açıklamasını yaptı.

Ticaret Bakanlığı'ndan Afgan çoban açıklaması

Ticaret Bakanlığı, Bakan Ömer Bolat'ın "eleman bulma konusundaki açıklamalarının çarpıtıldığı" ve "bağlamından koparıldığı" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Ticaret Bakanımızın bir gazeteciye telefonda, limon fiyatı, eleman eksikliğinden toplanamadığı, tarım ve hayvancılıkta özellikle hasat zamanında eleman bulma ihtiyacını vurguladığı sözlerinin, çarpıtılarak ve gazetede yayınlandıktan 15 saat sonra, sosyal medyada bot hesaplar vasıtasıyla operasyonel amaçla servis edildiği gözlenmektedir.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde güvenlik güçlerimizin kararlı mücadelesiyle terörün etkisi yok edilmiş ve bölge ekonomisi tarım ve hayvancılıkla yeniden canlanmıştır.

Doğu Bölgelerimiz başta olmak üzere birçok ilimizde hayvancılık faaliyetleriyle iştigal edenler, çoban ihtiyacı olduğunu, ve eleman bulamadıklarından hareketle bu boşluğu ancak Afgan çobanlarla doldurduklarını sıklıkla ifade etmektedirler.

Sayın Bakanımızın açıklamasında da bu bilgi fade edilmiştir. Bu durumun piyasayı etkilediğinin altı çizilmektedir.

Tamamen piyasa mekanizmasıyla ilgili bir sosyolojik tespit yapılmış olup, çoban istihdamı ile ilgili yapılan tespitleri içeren cümle bilinçli ve kastlı şekilde çarpıtılmaktadır.

Gece gündüz ülkemizin ve halkımızın refahı ve esenliği için yapılan çalışmalan, kelime cımbızlama ve bağlamından kopararak istismar taktiği ile örtmeye kalkanlar beyhude çaba içindedir."

Açıklamada, Bolat'ın Brüksel'de AB Komisyonu'ndaki muhataplarıyla görüşeceği ve Türkiye-AB yüksek düzeyli ticaret diyaloğu toplantılarına katılacağı belirtildi.