Bursa
Hafif Sağanak Yağışlı
8.7°
Başka Gazete

ŞPO Bursa'dan Başka Gazete'ye ödül! Kaya: Saldırıya bir tek ben uğramadım

2023.11.18 10:06 Son Güncellenme: 2023.11.18 10:38 - BURSA

Başka Gazete, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi tarafından bu sene ilk kez verilen A. İsmet Betin Ödülü'nün sahibi oldu. Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya, dün düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada "Bu ödül benim için pazartesi günü meydana gelen saldırıdan sonra açıkçası çok daha anlamlı oldu. Çünkü, pazartesi günü saldırıya bir tek ben uğramadım. Aynı zamanda kent adına mücadele yürüttüğümüz Akademik Odalar da saldırıya uğradı. Bursa'da çevre mücadelesi veren örgütler, Bursa Ovası'nın talan edilmesine, imar kirliliğine, kentsel dönüşüm rantına, karşıt olan herkes aslında bu saldırıya uğradı. Dolayısıyla bu ödül bizim için çok önemli" dedi.

ŞPO Bursa'dan Başka Gazete'ye ödül! Kaya: Saldırıya bir tek ben uğramadım

Onuralp Özalp

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, Podyum Davet'te üyeleriyle bir araya geldi. Törenin açılış konuşmasını yapan Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Murat İlkme, uzun yıllar sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu mutluluğu odanın kurucu başkanı olan İsmet Betin adına verilecek ödüllerle taçlandırmak istediklerini anlatan Murat İlkme, ayrıca bu yıl ilk defa basın ödülleri verdiklerini anlattı.

Murat İlkme, ilk basın ödülünü, "Kent kültürüne ve kentlilik bilince yapılan katkıların yanı sıra, şehir ve bölge planlama bilimi ile mesleğin bilimsel ve teknik görüşlerine duyarlılık göstermek" adına Başka Gazete'ye verildiğini açıkladı.

AKADEMİK ODALAR DA SALDIRIYA UĞRADI

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi'nin verdiği ilk basın ödülünü Başka Gazete adına Genel Yayın Yönetmeni Yaman Kaya aldı. 13 Kasım Pazartesi günü, pusu kurularak haince bir saldırı gerçekleştirilen Yaman Kaya, saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Törende yaptığı konuşmada, bu olaya değinen Yaman Kaya, "Bu ödül benim için pazartesi günü meydana gelen saldırıdan sonra açıkçası çok daha anlamlı oldu. Çünkü, pazartesi günü saldırıya bir tek ben uğramadım. Aynı zamanda kent adına mücadele yürüttüğümüz Akademik Odalar da saldırıya uğradı. Bursa'da çevre mücadelesi veren örgütler, Bursa Ovası'nın talan edilmesine, imar kirliliğine, kentsel dönüşüm rantına, karşıt olan herkes aslında bu saldırıya uğradı. Dolayısıyla bu ödül bizim için çok önemli" dedi...

GÜÇ VURGUSU

Konuşmasında zanlıların ev hapsi şartıyla serbest bırakıldığını da hatırlatan Yaman Kaya, "Bu durum, mücadele ettiğimiz yapının ne kadar derin ve Bursa'ya zarar veren bir yapı olduğunu da ortaya koyuyor" vurgusunu yaptı.

"ŞAŞKINLIK VE ENDİŞE İÇİNDEYİZ"

Törende ayrıca Yaman Kaya'nın avukatı Dilan Firik Akkuş da hukuki süreç hakkında bilgi verdi.

Yakalanan şahısların ev hapsiyle cezalandırılmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade eden Dilan Firik Akkuş, "Kasten öldürme şeklinde soruşturma devam etmektedir. Aslında bu katalog suçlardan sayılmaktadır. CMK 100'e göre bu katalog suçlar tutuklama sebebidir. Dosya içerisinde zanlıların bu suçu işlediklerine dair somut deliller bulunuyor. Apaçık ortada olmasına rağmen hakim tarafından adli kontrol şartıyla ev hapsi verildiğini öğrendik. Savcıyla yaptığımız görüşme sonrasında buna bir itirazda bulunacağını öğrendik. Savcı dosyayı detaylı bir şekilde incelemekte bizler de itirazda bulunduk. Bu karar bizim içimizi rahatlatmadı. Çünkü bu şahısların tutuklanması gerekmekte. Bizler endişe içerisindeyiz. Zanlılar şu anda tutuksuz yargılama kapsamı içerisinde. Türkiye'deki yargılamalar yıllarca sürdüğü için burada can güvenliği ve hürriyetini kim sağlayacak bu yönde endişelerimiz var" dedi.

Törene; TMMOB Bursa İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, Mimarlar Odası Bursa Şube 2. Başkanı Rahmi Dede, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fevzi Çakmak, Harita Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Başar Bulut, İç Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ali Gözütok da katıldı.