Bursa
Açık
26.9°
Başka Gazete

Sokak hayvanları düzenlemesinde sona gelindi!

2024.07.11 09:07 Son Güncellenme: 2024.07.11 09:09 - GÜNDEM

AK Parti'nin bir süredir üstünde çalıştığı sokak köpekleri sorununun çözümüne ilişkin yasa teklifinde sona gelindi.

Sokak hayvanları düzenlemesinde sona gelindi!

AK Parti'nin muhalefet partilerinin de görüşlerini alarak Meclis tatile girmeden çıkarmayı planladığı teklif şu değişiklikleri içeriyor:

HAYVANLARI ÖLDÜRMEK YASAK: Sokak hayvanları yasada "başıboş hayvan" olarak tanımlanacak ve bunların öldürülmesi yasak olacak.

HAYVANLAR TOPLANIP BARINAĞA ALINACAK: Sokaklarda bulunan başıboş köpekler belediyeler tarafından toplanıp barınaklara alınacak.

Buralarda bakım ve rehabilitasyon işlemleri yapılacak. Barınağa alınan hayvanlar bir daha sokağa bırakılmayacak.

ÖTANAZİ SINIRLAMASI: Barınaklara alınan hayvanlar içinde kuduz riski bulunan, hastalıklı, saldırgan, tedavi edilemeyecek durumdakilere ötanazi, yani uyutma işlemi yapılabilecek. Ötanaziye yerel yönetimlerin veteriner hekimlerden oluşturduğu kurullar karar verecek.

2 YILLIK SÜRE: Nüfusu 25 binin üzerinde olan belediyeler bütçelerinin binde 5'ini, büyükşehirler ise binde 3'ünü başıboş hayvanların ıslahı ve barınak yapılması için kullanmak zorunda olacak.

Belediyelere barınakların yapılması ve hayvanların toplanması için 2 yıllık süre verilecek.

BAŞKANA HAPİS CEZASI: Yükümlülüğünü yerine getirmeyen belediye başkanına bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu sorumluluğun kapsamına belediye meclis üyeleri de girecek.

TOPLAYIP BAŞKA YERE ATAMAYACAKLAR: Belediyeler kendi sınırları içindeki sokaklardan topladıkları başıboş hayvanları başka belediye sınırları içinde ya da kırsalda bir yere bırakamayacak.

SOKAĞA BIRAKANA 60 BİN LİRA: Evcil hayvanını, bu hayvandan olan yavruları, yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira para cezası verilecek