Bursa
Açık
23.9°
Başka Gazete

Özel okul fiyatları katlandı! 1 milyon lirayı buluyor

2024.07.04 09:19 Son Güncellenme: 2024.07.04 09:20 - EKONOMİ

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) puanlarının açıklanmasıyla birlikte ailelerin çocuklarını gönderecek okul arayışları sürüyor. Bu noktada özel okulları tercih etmek çok kolay değil çünkü fiyat atışları dikkat çeken seviyelere ulaştı. Servis, kırtasiye ve yemek gibi ek hizmetlerin eklenmesiyle bazı okullarda yıllık maliyet 1 milyon lirayı da geçiyor.

Özel okul fiyatları katlandı! 1 milyon lirayı buluyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonuçları açıklandı.

1 MİLYON TL

Tercih süreci devam ederken ister devlet ister özel olsun öğrencilerin ailelerinin arayışları sürüyor.

Özellikle de özel okullarda fiyatlar dikkat çeken seviyere çıktı. Bazı okulların fiyatı yıllık 1 milyon liraya ulaştı.

TALEP AZALDI

Fiyatlar tercihlere de yansıyor. Önceki yıllarla kıyaslandığında özel okullara giden öğrenci sayısı azalırken devlet okullarına talep arttı.

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, okulların yıl içindeki giderleri ve masrafları için yüzde 300'e yakın artış talep edebildiklerinden bahsetti. Gültekin, okulların talep ettiği zamdan öğretmenlerin yararlanamadığını ve bunun en büyük sorunların başında geldiğini dile getirip "Ne yazık ki bu da karşımıza çıkmıyor. Veli, öğretmen ve işletme açısından sorun var. Hepsi haklı..." dedi.

FİYATLAR KATLANDI

Üsküdar Amerikan Lisesi'nde hazırlık sınıfı yüzde 100'den fazla artışla 975 bin liraya, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde 370 bin liradan 953 bin liraya, Özel Alman Lisesi'nin fiyatı da 4 kattan fazla artışla 905 bin liraya çıktı.

Fransız liselerinde ücretler 800 bin lirayı aştı.Çocuğunu LGS puanı istemeyen özel okullarda göndermek isteyen velilerin yıllık en az 300 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.