Bursa
Açık
14.9°
Başka Gazete

Orhaneli'de bulunan arıtma tesisinin kapasitesi artırılacak

2023.09.19 11:12 Son Güncellenme: 2023.09.19 11:15 - BURSA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli ilçesindeki günlük bin metreküp kapasiteli atık su arıtma tesisinin kapasitesini 4,5 kat artıracak ve tesisi AB standartlarına ulaştıracak yatırımına başladı. Fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'ı aştığı tesisin yıl sonuna kadar devreye alınması planlanıyor.

Orhaneli'de bulunan arıtma tesisinin kapasitesi artırılacak

Atık suları tamamen arıtarak, doğaya en ufak bir zarar vermeden deşarj etmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Orhaneli ilçesindeki mevcut arıtma tesisinin hem kapasitesini artırıyor hem de standartlarını Avrupa Birliği standartlarına yükseltiyor.

BUSKİ tarafından sürdürülen çalışmada arıtma tesisinin halen bin metreküp olan kapasitesi 4 bin 400 metreküpe çıkarılacak. Avrupa Birliği standartlarında ileri biyolojik kentsel arıtmayla arıtılacak sular, ultraviyole dezenfeksiyondan sonra Orhaneli Çayı'na verilecek.

Halen fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'ı aştığı tesisin 2023 yılı sonuna kadar devreye alınması planlanıyor.

Güçlü altyapı sağlıklı gelecek

Başkan Aktaş, "Sağlıklı içme suyu temini kadar, atık suların insan ve çevre sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde arıtılması da bir o kadar öneme sahip. Bu gerçekten hareketle, şehrimizdeki atık suların yüzde 95'ini kapsayacak şekilde arıtma kapasitemizi her geçen gün artırıyoruz. İlçelerimizdeki altyapı çalışmalarına da hız verdik. Orhaneli'ndeki mevcut atık su arıtma tesisinin kapasitesini yüzde 440 artırarak 4 bin 400 metreküpe çıkarıyoruz. Bununla birlikte arıtma teknolojisini de Avrupa Birliği standartlarına getireceğiz. Nasip olursa bu yıl sonuna doğru inşallah bitirip, hizmete sunmak istiyoruz" dedi.