Bursa
Hafif Sağanak Yağışlı
8.6°
Başka Gazete

New York borsası günü yükselişle noktaladı

2023.11.21 01:54 Son Güncellenme: 2023.11.21 01:54 - EKONOMİ

New York borsası haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı. Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,58 artışla 35.151,04 puana yükseldi.

New York borsası günü yükselişle noktaladı

S&P 500 endeksi yüzde 0,74 artarak 4.547,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 kazançla 14.284,53 puana yükseldi.

Geçen hafta açıklanan enflasyon verileri sonrası ABD Merkez Bankasının (Fed) şahin adımlarının sonuna geldiğine yönelik beklentiler güçlenirken pay piyasalarında haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izlendi.

Piyasalardaki pozitif seyirde, teknoloji hisselerindeki yükseliş öne çıktı.

Teknoloji dünyasında yapay zeka uygulaması ChatGPT'yi geliştiren OpenAI'nın kurucu ortağı Sam Altman'ın geçen hafta üst yöneticilik görevinden alınması sonrası yaşananlar takip edilirken, Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, Altman'ın yapay zeka araştırmalarının başı olarak Microsoft'a katıldığını duyurdu. Söz konusu gelişmelerin ardından Microsoft'un hisseleri yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Çip üreticisi Nvidia'nın hisseleri de yarın açıklanacak bilançosu öncesi yüzde 2'nin üzerinde çıktı.

Para politikası tarafında ise Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri takip edilmeye devam edilirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ekonomik verilerin fiyat artışlarının hızı yavaşlarken ekonominin büyüdüğüne işaret ettiğini ancak bu ilerlemenin Fed'in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için yeterli olmadığını ifade etti. Odak noktasının enflasyonu hedefe düşürmek olduğunu yineleyen Barkin, enflasyonun "inatçı" olduğunu gördüğünü aktardı. Faiz oranlarının ne kadar süre yüksek kalacağına ilişkin ise Barkin, bunun enflasyonun seyrine bağlı olacağını kaydetti.

Analistler, yatırımcıların para politikasının görünümünü değerlendirmeye devam ettiğini, bankanın yarın yayımlanacak son toplantısına ait tutanaklarda politikasının seyrine ilişkin daha fazla ipucu aranacağını belirtti.

Tahvil faizlerinde ise düşüş sürerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,42 seviyelerine düştü.

Öte yandan, Bloomberg'in konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı kripto para borsası Binance'den bir soruşturmayı sonlandırmak için 4 milyar doları aşkın ceza ödemesini talep etti.