Bursa
Puslu
5.5°
Başka Gazete

Mısır uyardı: İsrail saldırırsa 46 yıllık anlaşma askıya alınır

2024.02.11 21:35 Son Güncellenme: 2024.02.11 21:35 - DÜNYA

Mısır hükümet kaynakları, İsrail ordusunun Gazze'nin Refah kasabasına girmesi durumunda İsrail'le olan Camp David Barış anlaşmasının askıya alınacağını belirtti.

Mısır uyardı: İsrail saldırırsa 46 yıllık anlaşma askıya alınır

AP'ye konuşan Mısırlı iki üst düzey yetkili ve bir Batılı diplomata dayandırılan habere göre, Kahire, sınır kasabasında çıkabilecek çatışmaların bölgedeki ana insanî yardım kapısının kapanmasına neden olabileceği uyarısını yaptı.

Mısır'ın yaklaşık yarım asırdır bölgesel istikrarın temel taşı olan Camp David anlaşmalarını askıya alma uyarısı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Hamas'a karşı verilen savaşın "kazanılması" için Refah'a asker göndermenin gerekli olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Camp David anlaşması

İsrail ve Mısır, 1970'lerin sonunda dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter'ın arabuluculuğunda imzalanan ve bir dönüm noktası olan Camp David Anlaşmasını imzalamadan önce beş kez savaştı.

Anlaşma, sınırın her iki tarafındaki kuvvetlerin konuşlandırılmasını düzenleyen çeşitli hükümler içeriyor.

Mısır, 5 kilometrelik bir tampon bölge oluşturarak ve yerin altında ve üstünde beton duvarlar inşa ederek Gazze sınırını büyük ölçüde güçlendirdi.

İsrail'in Hamas'ın sınırın altından kaçakçılık tünelleri işlettiği yönündeki iddialarını reddeden Mısır, Mısır güçlerinin kendi taraflarında tam kontrole sahip olduğunu söylüyor.

Netanyahu, ABC News kanalına verdiği mülakatta, Refah'taki sivillerin kuzeye gidebileceğini belirterek ordu tarafından "temizlenmiş pek çok alan" olduğunu belirtti.

Ayrıca İsrail'in bu sivilleri yeniden yerleştirmek için "ayrıntılı bir plan" geliştirdiğini aktardı.

Katar, Suudi Arabistan ve diğer ülkeler de İsrail'in Refah'a girmesi halinde bunun ciddi sonuçları olacağı uyarısını yaptı.

Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell X'te yaptığı açıklamada "İsrail'in Refah'a saldırması tarif edilemez bir insanî felâkete ve Mısır ile ciddi gerginliklere yol açacaktır." dedi.

Beyaz Saray da mevcut koşullar altında Refah'a kara operasyonu yapılmaması konusunda uyarıda bulunarak bunun siviller için bir "felaket" olacağını bildirdi.