Bursa
Çok Bulutlu
15.2°
Başka Gazete

Miraç Kandili'nde neler yapılır, hangi ibadetler edilir? Miraç Kandili'nde okunacak sure ve dualar

2024.02.06 11:22 Son Güncellenme: 2024.02.06 11:24 - YAŞAM

6 Şubat Salı günü idrak edilecek olan Miraç Kandili için araştırmalar devam ediyor. Bu mübarek gecede "Miraç Kandili'nde neler yapılır, hangi ibadetler edilir? Miraç Kandili'nde okunacak sure ve dualar nelerdir?" soruları için yanıtlar aranıyor. İşte merak edilenler...

Miraç Kandili'nde neler yapılır, hangi ibadetler edilir? Miraç Kandili'nde okunacak sure ve dualar

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed'in yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili, 6 Şubat 2024 tarihinde idrak ediliyor. Miraç Kandili öncesi en çok araştırılan konulardan biri de ibadetler oldu.

Müslümanlar, Miraç Kandili'nde normalden daha fazla ibadetlerle meşgul olur, Kur'an okur ve dua ederler. Bu gece, birçok Müslüman için manevi bir temizlenme ve ruhsal bir yenilenme fırsatı olarak görülür. Peki, Miraç Kandili'nde neler yapılır, hangi ibadetler edilir? Miraç Kandili'nde okunacak sure ve dualar nelerdir?

MİRAÇ KANDİLİ'NDE NELER YAPILIR?

Miraç Kandili'nin özel bir önemi vardır çünkü bu gece, Allah'ın peygamberi Hz. Muhammed'e yüksek makamlarda özel bir buluşma ve ilahi mesajların iletilmesiyle nitelenir. Miraç, peygamberin insanlık için önemli bir misyonu üstlendiği ve Allah'ın emirlerini iletmek üzere gönderildiği bir dönemin başlangıcını temsil eder.

Bu kutsal gecede yapılan ibadetlerin yanı sıra, Müslümanlar birbirleriyle barışı sağlamaya, yardımlaşmaya ve sevgi ile yaklaşmaya teşvik edilir. Miraç Kandili, insanların manevi hayatlarını güçlendirmek, Allah'a olan bağlılıklarını pekiştirmek ve toplumlarına daha iyi bireyler olarak hizmet etmek için bir fırsat olarak değerlendirilir.

Miraç Kandili'nde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Öncelikle Kur'an-ı Kerim okuyarak, Kur'an okuyanlar dinlenmeli. Kur'an ziyafetleri verilmelidir.

Peygamberimiz ( sav) Efendimize çokça salat ü selamlar getirilmeli. O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olabilme şuuru tazelenmelidir. Sünnetleri ihya edilmelidir.

Aile bireyleriyle birlikte bu gecenin mana ve ehemmiyeti hakkında sohbetler edilmelidir.

Allah rızası için namaz kılarak, Kaza namazı, nafile namazlar kılınmalı, Kandil gecesi, özü itibariyle ibadetle ve ibadet şuuru ile geçirilmelidir.

Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yapılarak, Geçmişin muhasebesi ve murakabesi yapılmalı, geleceğin plan ve programı çizilmelidir.

Günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, bol bol tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak ettiğimiz bu kandil gecesini son fırsatımız bilerek nedametle çok iyi geçirmeliyiz.

Tefekkürde bulunulmalı. "Ben kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum, Yüce Allah'ın benden istekleri nelerdir?" gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girilmeli.

Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, diğer mü'min kardeşlerimize de dualar etmeliyiz.

Yoksul, kimsesiz, öksüz yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilerek, sevgi, şefkat, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli, sevindirilmelidirler.

Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, hayır dualarını almalıyız.

Dargın ve küskünleri barıştırarak, bu geceyi değerlendirebiliriz. Gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmelidir. Dargınlıklarımızı gidermeliyiz.

Mü'minlerle helalleşilmeli, onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalıdır.

Üzerimize hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmelidir.

Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.

Bu Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın, büyüklerimizin ve bizleri okutan hocalarımızın kabirleri ziyaret edilmeli, aziz ruhları için Yasin ve Mülk süreleri okunup hediye edilmelidir.

Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevi iklimlerinde Hakk'a niyazda bulunulmalıdır.

Hayatta olan manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın, arkadaşlarımızın kandilleri bizzat gidilerek tebrik edilmeli veya telefon, e-mail çekerek tebrik edilmeli ve duaları istenmelidir.

Dini toplantılar, konferanslar, panel ve sohbetler düzenlenmeli, yapılan vaaz ve nasihatler dinlenmelidir. Bu gibi faaliyetlere iştirak edilmelidir.

Bu Kandil gecelerinde sevdiklerimize, çoluk çocuğumuza hediye ve ikramlarda bulunmalıyız.