Bursa
Parçalı Bulutlu
31.6°
Başka Gazete

Madeni 5 TL kararı gelmişti! Piyasaya çıkış tarihi belli oldu

2024.06.16 10:51 Son Güncellenme: 2024.06.16 10:55 - GÜNDEM

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından tedavüle sokulan 5 liralık madeni paradan ilk aşamada 450 milyon adet basılacak. Madeni 5 liranın piyasaya çıkış tarihi de belli oldu.

Madeni 5 TL kararı gelmişti! Piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, kağıt olarak basılan 5 liranın artık madeni olacağını açıkladı

100'üncü yıla özel olarak üretilen madeni 5 TL'ler ile benzerlik taşıyan ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi içeriyor. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız, orta bölümde ise "Türkiye Yüzyılı" logosu yer buluyor.

5 TL'lik madeni paranın arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde de "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer alıyor.

Basına yansıyan haberlere göre; Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk etapta 450 milyon adet basım yapmayı planlıyor. Geçen yıl 100'üncü yıl logosuyla basılan hatıra parası 100 milyon adet olarak piyasaya sürülmüştü.

Darphane tarafından basımı tamamlanan madeni 5 TL'leri dağıtıma hazırlayan Merkez Bankası, bayramdan sonraki hafta şubeler aracılığıyla piyasaya sürümü gerçekleştirecek.

Madeni 5 TL talebi olan işletmeler veya kuruluşlar, bayramdan sonraki hafta itibariyle illerinde bulunan Merkez Bankası şubelerinden taleplerini karşılayabilecek.