Bursa
Açık
28.1°
Başka Gazete

Kuzey Kore'den dev hoparlöre sert yanıt: Karşılık veririz

2024.06.10 11:52 Son Güncellenme: 2024.06.10 11:53 - DÜNYA

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi, Güney Kore'nin propaganda faaliyetlerine devam etmesi halinde "yeni bir karşılık vereceği" uyarısında bulundu.

Kuzey Kore'den dev hoparlöre sert yanıt: Karşılık veririz

Kim Yo-jong, devlet haber ajansı KCNA tarafından duyurulan açıklamasında, "Eğer Güney Kore, Demokratik Cumhuriyeti eş zamanlı olarak sınırda broşür dağıtma ve hoparlör yayını provokasyonunu sürdürürse, şüphesiz Kuzey Kore'nin yeni karşı tepkisine tanık olacaktır" dedi.

Güney Kore ordusu, Pyongyang'ın Güney'e çöp taşıyan balonlar göndermeyi durdurmasını talep eden bir uyarının ardından 9 Haziran'da Kuzey Kore'ye yönelik hoparlör yayınlarına yeniden başladığını söyledi.

İktidardaki İşçi Partisi'nde bölüm müdür yardımcısı olan Kim, Güney'in hoparlör yayınlarına atıfta bulunarak "Bu çok tehlikeli bir durumun başlangıcıdır" dedi.

Güney Kore ordusu, bir psikolojik savaş biçimi olan yayınları yeniden başlatma kararının, Kuzey Kore'nin 8 Haziran'da yaklaşık 330 adet çöp iliştirilmiş balon fırlatmaya başlamasının ardından alındığını ve bunların yaklaşık 80'inin sınırın üzerine düştüğünü açıkladı.

Pyongyang yönetimi Mayıs ayında sınır ötesine çöp ve gübre taşıyan balonlar göndermeye başlamış ve bu hareketin Güney Koreli aktivistlerin propaganda kampanyasının bir parçası olarak uçurdukları Kuzey karşıtı broşürlere misilleme olduğunu bildirmişti.

Kuzey Kore, broşür kampanyasına ve hoparlör yayınlarına karşı en öfkeli tepkilerden bazılarını göstermiş, bazı durumlarda balonlara ve hoparlörlere silahla ateş açmıştır.

Güney Kore, 2018 yılında iki Kore lideri tarafından imzalanan bir anlaşma uyarınca yayınları durdurdu ancak Pyongyang'ın silah geliştirmeye devam etmesiyle o tarihten bu yana gerilim tırmandı.

Güney Kore'nin yayınları, popüler K-pop müzik karışımı ile demokratik ve kapitalist toplum hakkında dünya haberleri ve bilgileri içeriyor. Sesin Kuzey Kore'de 20 kilometreden fazla yol kat ettiğine inanılıyor.