Bursa
Açık
29.6°
Başka Gazete

Kurban etini sağlıklı şekilde saklamak için buna dikkat edin

2024.06.10 16:23 Son Güncellenme: 2024.06.10 16:25 - YAŞAM

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte kurbanlık etlerin saklanması konusu yeniden gündeme geldi. Kurban bayramında kesilen etlerin saklanması konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. kurbanlık eti saklarken özellikle belirli püf noktaları bilmek gerekiyor.

Kurban etini sağlıklı şekilde saklamak için buna dikkat edin

Kurbanlık etler yeni kesilmiş et olduğu için kasaplardan alınan etlerden daha farklı saklama koşulları gerektirmektedir.

Kurbanlık etin saklanması konusunda dikkat edilmesi gereken birden fazla husus bulunur.

Kurban bayramında kesilen etleri saklarken yapılan bazı yanlışlar etlerin kısa süre içerisinde bozulmasına neden oluyor.

Kurbanlık etlerin bozulmasının önüne geçmek ve uzun süre sağlıklı şekilde muhafaza edebilmek için ise bazı doğal yöntemler bulunuyor.

İşte kurbanlık eti saklamanın püf noktası olan doğal yöntemler:

Kurbanlık etlerin saklanması konusunda ilk dikkat edilmesi gereken durum etin kesildikten hemen sonra dolaba konulmaması gerektiğidir.

Kurban eti kesilir kesilmez dolaba koyulduğunda yapısında bakterilerin üreyeceğini unutmamak gerek.

Kurban etinin buzdolabına konulmadan önce birkaç saat dinlendirilmesi gerekiyor.

Hatta eğer bu imkan varsa eti tam 1 gün boyunca güneş aşmayan serin ve kuru bir ortamda beklettikten sonra dolaba koymanız en sağlıklısı olacaktır.

Kurban eti buzdolabında toplamda 5-6 gün kadar tazeliğini koruyabiliyorken daha uzun süre saklamak için ise buzlukta muhafaza etmek gerekiyor.

Kurban etini buzluğa koymadan önce ise 24 saat kadar dinlendirmek gerekiyor.