Bursa
Açık
23°
Başka Gazete

Konya'da aynı anda 14 obruk oluştu

2024.04.29 18:17 Son Güncellenme: 2024.04.29 18:17 - GÜNDEM

Konya'nın Çumra ilçesine bağlı iki mahallede aynı anda 14 obruk birden oluştu. Bölge sakinleri, daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını ifade ettiler. Prof. Dr. Fetullah Arık, "Kurak geçen bir kış dönemi sonrasında, zaten su taşıma kapasitesi olan bölgede, yer altındaki çözülebilir nitelikteki kayalar ve üzerlerinde biriken çay malzemesinin yer değiştirmesi ile boşluklar hareket etmiş olabilir" dedi

Konya'da aynı anda 14 obruk oluştu

Konya'nın Çumra ilçesine bağlı iki mahallede dün eş zamanlı olarak meydana gelen 15 obruk, bölge sakinlerini ve yerel yönetimleri harekete geçirdi.

Gökhüyük Mahallesi'nde Çarşamba Çayı Tavşanköprü mevkisinde oluşan yaklaşık 6 metre çapında ve 10 metre derinliğindeki obruk, mahalleli tarafından fark edildikten sonra durum hemen muhtara bildirildi.

5 SAAT İÇİNDE 14 OBRUK

Gelen ihbar üzerine bölgeye intikal eden ekipler, oluşan obruğun etrafında güvenlik önlemleri aldı.

Gökhüyük Mahallesi Muhtarı Mustafa Çömlekçi, bölgede daha önce böyle bir olaya rastlanmadığını belirterek, "Burası iki gün önce akşam saat 22.00'de oluştu. Aynı gün içerisinde çevre köy olan Doğanlı Mahallesi'nde ise 5-6 saat içinde 14 obruk daha meydana geldi" dedi.

ACİL DURUM TEDBİRLERİ VE İLK İNCELEMELER

Devlet Su İşleri, Ova Sulama Birliği yetkilileri ve belediye başkanının olay yerine gelerek incelemelerde bulunduğu, obrukların kapatılması için taş ve kil ile doldurma işlemlerinin başlatıldığı, ardından beton dökülerek sabitleneceği öğrenildi.

Doğanlı Mahallesi sakinlerinden 70 yaşındaki Yusuf Taktak, yaşamı boyunca böyle bir olaya şahit olmadığını ifade ederek, endişesini dile getirdi.

OBRUKLARIN NEDENİ: KURAKLIK VE YER ALTI YAPISI

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, obrukların oluşumuna dair teknik bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Arık, "Kurak geçen bir kış dönemi sonrasında, zaten su taşıma kapasitesi olan bölgede, yer altındaki çözülebilir nitelikteki kayalar ve üzerlerinde biriken çay malzemesinin yer değiştirmesi ile boşluklar hareket etmiş olabilir" dedi. Arık, su kanalları boyunca bu tür olayların yaşanabileceğini ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.