Bursa
Parçalı Bulutlu
6.3°
Başka Gazete

Kentsel dönüşüm yasası sonrası özelleştirme ilanları arttı

2023.11.19 11:47 Son Güncellenme: 2023.11.19 11:47 - GÜNDEM

Kentsel dönüşümü hızlandıracak yasanın yürürlüğe girmesi sonrası ülke genelinde riskli binalara ilişkin kapsamlı bir dönüşüm seferberliğinin başlatılması beklenirken seferberlik dönüşümden değil, özelleştirmeden geldi. Resmi Gazete'de bir günde 75 sayfa özelleştirme ilanına yer verildi.

Kentsel dönüşüm yasası sonrası özelleştirme ilanları arttı

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla devletin elindeki 46 gayrimenkulünün ticaret ve konut alanına dönüştürecek imar planlarıyla özelleştirilmesine onay verildi.

Ayrıca her biri birbirinden değerli bir gayrimenkulün de kişi ve şirketlere satışına onay verildi. Son satış furyasından devletin kasasına 1 milyar 414 milyon 550 bin TL para girecek ancak on binlerce metrekare değerli arsa ve arazi devletin envanterinden çıkıp şirketlerin tapu kayıtlarına girecek.

Cumhurbaşkanı kararıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Nevşehir, Çanakkale, Karaman illerinin en değerli yerlerinde bulunan 46 ayrı parseldeki Hazine, Şeker Fabrikaları, Orman Genel Müdürlüğü, Sümer Holding, ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye ait gayrimenkullerin imar planları değiştirilerek özelleştirilmesine onay verildi.

Bu gayrimenkullerden bir kısmının imar planına yapılan itirazlar da reddedilerek özelleştirilmesi yönünde karar alındı. İmar değişiklikleriyle devlete ait bu gayrimenkuller ticaret, turizm ve konut alanlarına dönüştürülüp satılacak.