Bursa
Açık
25.5°
Başka Gazete

İran Cumhurbaşkanı "Ben Türküm" diyen Mesut Pezeşkiyan oldu!

2024.07.06 08:37 Son Güncellenme: 2024.07.06 08:37 - DÜNYA

İran İçişleri Bakanlığı, Mesut Pezeşkiyan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını duyurdu. Pezekişyan seçim sloganlarında "Ben Türk'üm ve bununla gurur duyuyorum" ifadelerini kullanıyordu.

İran Cumhurbaşkanı "Ben Türküm" diyen Mesut Pezeşkiyan oldu!

İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandıkları bugün yeniden kuruldu.İran, bölgesel gerilimlerin ve nükleer programı konusunda Batı ile yaşanan anlaşmazlığın yaşandığı bir dönemde seçime gitti.

Seçmenlerin ilgisizliği karşısında dini liderlerin popülaritesini test edecek olan ikinci tur seçimlerinde iki aday yarıştı.

İran'da 28 Haziran'da yapılan 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince seçimi önde tamamlayan reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili, ikinci tura kalmıştı.

Yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olan birinci turda Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken, Celili'nin oyu yüzde 38,6 olmuştu.

İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından 3 Temmuz'da ülke genelinde 3 bin 660 kişiyle, ikinci tur için bir kamuoyu yoklaması yapıldı.

Katılımcıların yüzde 49,5'i reformistlerin adayı Pezeşkiyan'a, yüzde 43,9'u ise eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakâr aday Celili'ye oy vereceğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 4,8'i oy kullanacağını ancak henüz karar veremediğini belirtirken, yüzde 1,8'i ise "boş oy" kullanacağını söyledi.

İkinci tur oylama, 28 Haziran'da yapılan ve İranlı seçmenlerin yüzde 60'ından fazlasının çekimser kaldığı seçim, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından düzenlendi.

İRAN'IN YENİ CUMHURBAŞKANI PEZEŞKİYAN OLDU

İran'da seçimlerin ikinci turunda katılım yüzde 50'ye yakın oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda seçime katılan 4 adaydan hiçbiri yüzde 50'yi geçememiş, en çok oy alan reformist aday Mesut Pezeşkiyan ve muhafazakar aday Said Celili ikinci tura kalmıştı. Oy verme işlemlerinin ardından sandıklar kapandı. İran içişleri bakanlığı, reformist aday Mesut Pezeşkiyan kazandı. Anketler de, ilk turu birinci tamamlayan Pezeşkiyan'ı önde gösteriyordu.

Pezeşkiyan Batı ile yumuşamayı, ekonomik reformu, sosyal liberalleşmeyi ve siyasi çoğulculuğu savunuyor. Pezeşkiyan helikopter kazasında hayatını kaybeden İbrahim Reisi'nin yerine göreve başlayacak