Bursa
Çok Bulutlu
16.8°
Başka Gazete

İngiliz oyuncu Juliet Stevenson'dan Gazze halkına destek

2024.04.30 17:19 Son Güncellenme: 2024.04.30 17:19 - DÜNYA

Dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Juliet Stevenson, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstererek Filistin halkının yanında olduğunu vurguladı. Stevenson, Gazze halkının kimsenin hayal edemeyeceği ölçüde acı çektiğini söyledi ve yapılanlara "barbarca" dedi.

İngiliz oyuncu Juliet Stevenson'dan Gazze halkına destek

"Mona Lisa Gülüşü (Mona Lisa Smile)", "Diana" ve "Ruhum Seninle (Truly, Madly, Deeply)" de dahil çok sayıda filmde ve dizide oynayan dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Juliet Stevenson, Gazze'deki insani duruma ve Filistin halkına yönelik desteğine ilişkin konuştu.

Stevenson, Londra'da son düzenlenen Filistin'le dayanışma yürüyüşüne katıldığını belirterek Gazze'deki gelişmeler karşısında "öylece evde oturamayacağını" söyledi.

Saldırılar nedeniyle başta Gazze halkı olmak üzere, bölgede yaşayan herkesin durumunun "oldukça vahim" olduğunu belirten Stevenson, "Gazze halkı şu an kimsenin hayal edemeyeceği ölçüde acı çekiyor." dedi.

'YAŞANANLAR BARBARLIK'

Stevenson, 7 Ekim 2023'ten bu yana meydana gelen olayların, bölgedeki herkes için "felaket ve barbarlık" olduğunu vurguladı.

İsrail saldırılarının ülke halkına değil "iktidardaki az sayıdaki kişinin çıkarlarına hizmet ettiğini" kaydeden Stevenson, "Bu korkunç savaşın devam etmesi, İsrailliler de dahil olmak üzere, hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Nesiller boyunca korku içinde yaşayacaklar, nefret ve öfke nesiller boyunca devam edecek. Bütün bunlar bir felaket" diye konuştu.

'FİLİSTİN'E DESTEK YAHUDİ KARŞITLIĞI DEMEK DEĞİL'

Stevenson, eşi Hugh Brody'nin de Yahudi olduğunu hatırlatarak "Yahudi toplumunun güvende hissetme ihtiyacını anlıyor ve buna saygı duyuyorum. Fakat Filistin'e destek eylemleri Yahudi karşıtlığı nedeniyle değil savaş ve şiddet karşıtlığı, yaşam yanlılığı nedeniyle düzenleniyor. Umarım Yahudi topluluğu da yürüyüşümüze katılır. Kaldı ki birçok Yahudi de katılıyor." dedi.

İngiliz tiyatrosunun en prestijli ödüllerinden "Laurence Olivier En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"ne sahip ünlü oyuncu ve tiyatrocu Stevenson, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in verdiği Britanya İmparatorluğu Onursal Mükemmeliyet Önderliği (CBE) nişanına da layık görülmüştü.