Bursa
Az Bulutlu
33.2°
Başka Gazete

Huawei'den açıkladı: Android desteği devam edecek mi?

2023.11.20 18:06 Son Güncellenme: 2023.11.20 18:10 - TEKNOLOJİ

Huawei'in kendine ait işletim sistemi HarmonyOS'un yeni sürümü HarmonyOS Next'in yayınlanmasına az bir zaman kaldı. HarmonyOS Next olarak adlandırılan yeni HarmonyOS sürümününse, Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceği ileri sürüldü. Şirketten yapılan açıklama ile bu iddia yalanlandı.

Huawei'den açıkladı: Android desteği devam edecek mi?

Mayıs 2019'da ABD, Huawei'nin Amerikan teknolojisini kullanmasını yasaklamıştı. Bu, ne yazık ki markanın Android altındaki Google hizmetlerini artık kullanamayacağı anlamına geliyordu. Bu nedenle Huawei, 2019'un Ağustos ayında kendi işletim sistemi olan HarmonyOS'u duyurdu.

HarmonyOS, Android işletim sisteminin açık kaynaklı sürümüne dayanıyordu ve Android için yapılmış uygulamalarını tamamen destekliyor. HarmonyOS Next olarak adlandırılan yeni HarmonyOS sürümününse, Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceği iddia edildi.

Ancak bu durum, Huawei yöneticilerinden gelen açıklamalara göre tam olarak doğru değil. CHIP Online'a konuşan şirket yöneticileri şu açıklamada bulundu:

"HarmonyOS işletim sistemi Internet of Everything (IoE) döneminde bu ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Akıllı ve bağlantılı özellikleri farklı cihazlarda deneyimleme imkanı sunan paylaşımlı bir dil sağlamaktadır. HarmonyOS 4 işletim sistemi 3 ay gibi kısa bir sürede 100 milyondan fazla cihaza yüklendi. Çin dışındaki cihazlar için ise şu anda HarmonyOS dağıtımı gibi bir planlama yok. Bu noktada, Çin dışındaki Huawei kullanıcıları EMUI işletim sistemi ile birlikte Android tabanlı uygulamalarını her zamanki kullanmaya devam edecek."

Bu açıklamadan da anlaşıldığı üzere, Huawei'nin Çin dışında satışa sunulan cihazlarında Android uygulamalarının desteklenmeyeceği gibi bir durum söz konusu değil. Şirket, EMUI destekli Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek ve Android uygulamaları da tam olarak desteklenmeye devam edilecek. Uygulama, sadece Çin içerisinde geçerli olacak.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Huawei, Huawei Geliştiriciler Konferansı 2023'ü düzenledi ve etkinlikte HarmonyOS Next adı verilen yeni bir Harmony OS sürümünü duyurdu. İşletim sisteminin gelecek sürümünün geliştirici ön izlemesinin 2024 yılının 1. çeyreğinde yayınlanması planlanıyor. Daha sonrasında ise bunu işletim sisteminin halka açık bir lansmanı takip edecek.