Bursa
Çok Bulutlu
14.9°
Başka Gazete

Goldman Sachs: TL değer kazanacak

2024.04.01 15:25 Son Güncellenme: 2024.04.01 15:25 - EKONOMİ

ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs dün yapılan yerel seçim sonrası ilk raporunu yayımladı. Goldman Sachs, Türk Lirası'nın değer kazanacağını ifade etti.

Goldman Sachs: TL değer kazanacak

Goldman Sachs ekonomistleri seçimin geride kalmasıyla artan sermaye akımlarıyla Türk lirasının geçtiğimiz aylara kıyasla daha iyi performans sergilemesini bekliyor.

BloombergHT'de yer alan habere göre, aralarında Clemens Grafe'in de olduğu Goldman Sachs ekonomistleri, Türkiye'deki yerel seçimlerin büyük ölçüde tartışmasız geçmesi ve mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağını öngördü.

Raporda, yıl başından bu yana gerçekleşen sermaye çıkışları ve seçim belirsizliği ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinde ciddi kayıp olduğu hatırlatıldı.
Bununla birlikte sadece mevcut politikalara devam edilmesiyle önümüzdeki haftalarda sermaye girişinin tekrar başlayacağı öngörüldü. Cari dengedeki hızlı düzelmenin de etkisiyle TL'nin önceki aylara göre çok daha iyi bir performans göstereceği tahmin edildi.