Bursa
Açık
21.8°
Başka Gazete

Göç İdaresi'nden Kayseri'deki olayla ilgili önemli açıklama

2024.07.08 16:46 Son Güncellenme: 2024.07.08 16:47 - GÜNDEM

Göç İdaresi Başkanlığı, bazı haberlere konu edilen Suriyeli'nin ailesiyle birlikte başka bir ile naklinin sağlandığını açıkladı.

Göç İdaresi'nden Kayseri'deki olayla ilgili önemli açıklama

Göç İdaresi'den yapılan açıklamada, "Bazı haber sitelerinde yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, Kayseri'de saldırıya uğradığı için şikayetçi olan Suriyelilerin sınır dışı edileceği" gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

"Kayseri Selçuklu Mahallesinde 01.07.2024 tarihinde meydana gelen olayda, sokaktan geçen Türk vatandaşı şahıslar ile o sırada evinin balkonunda bulunan Suriye uyruklu 15 yaşındaki şahıs arasında sözlü tartışma yaşanmıştır. Bu tartışma neticesinde Türk vatandaşı şahıslar, kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla 05.07.2024 tarihinde Suriyeli şahıstan şikayetçi olmuştur.

Şikayet üzerine hakkında adli işlem tesis edilen Suriyeli şahıs ile ailesinin kaydı, taraflar arasındaki olayların büyümesini önlemek ve güvenlik gerekçesiyle kendi talepleri doğrultusunda farklı bir ilimize alınmış ve nakilleri sağlanmaktadır."

Söz konusu haberlerde, "Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri olmasına rağmen sınır dışı edilmek üzere Kayseri Geri Gönderme Merkezi'ne alındığı" belirtiliyordu.