Bursa
Parçalı Bulutlu
10.4°
Başka Gazete

Gazze'ye günde iki yakıt kamyonunun girişine izin verildi

2023.11.18 11:57 Son Güncellenme: 2023.11.18 11:57 - DÜNYA

ABD'li yetkili Washington'un yakıt anlaşmasını kabul ettirmek için İsrail'e büyük baskı uyguladığını söyledi

Gazze'ye günde iki yakıt kamyonunun girişine izin verildi

İsrail, ABD'den gelen baskılar üzerine günde iki yakıt kamyonunun Gazze Şeridi'ne girmesine izin vereceğini açıkladı.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi her iki günde bir yaklaşık 140 bin litre yakıtın girişine izin verileceğini söyledi.

Yetkili, bu miktarın büyük bir kısmının yardım götüren kamyonlara ve BM'ye su ve sanitasyon desteği sağlamak için kullanılacağını söyledi. Kalan kısmı ise yakıt yetersizliği nedeniyle kesilen cep telefonu ve internet hizmetleri için kullanılacak.

ABD'li yetkili: Washington yakıt anlaşmasını kabul ettirmek için büyük baskı uyguladı

BBC'nin aktardığına göre; ABD'li yetkili Washington'un yakıt anlaşmasını kabul ettirmek için İsrail'e büyük baskı uyguladığını söyledi.

Yetkili, anlaşmanın prensipte haftalar önce kararlaştırıldığını ancak İsrail tarafından iki nedenle geciktirildiğini sözlerine ekledi. İddiaya göre; İsrailli yetkililer, ABD'ye Gazze'nin güneyinde yakıtın aslında bitmediğini ve önce bir rehine anlaşması yapıp yapamayacaklarını görmek istediklerini söyledi.

İhtiyaç duyulan miktarın yarısından daha az

UNRWA'nın son durum raporunda temel insani yardım operasyonları için her gün 160 bin litre yakıta ihtiyaç olduğunu belirti. UNRWA'nın raporunda belirttiği miktar, İsrail'in kabul ettiği miktarın iki katından daha fazla.

Gazze'deki tuzdan arındırma tesisinin çalıştırılması, evlere ve hastanelere elektrik sağlanması, temizlik, ulaşım ve iletişim altyapısı için yakıta ihtiyaç var.

Ayrıca bölgeye yardım ulaştırılması için de hayati önem taşıyor.

İsrail, Hamas tarafından çalınabileceği ve askeri amaçlarla kullanılabileceği gerekçesiyle Gazze'ye yakıt girişini engelliyor.