Bursa
Açık
22.7°
Başka Gazete

Gazze'de korkunç bilanço: 10 binden fazla kişi kayıp

2024.04.30 17:22 Son Güncellenme: 2024.04.30 17:23 - DÜNYA

Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı 'Aksa Tufanı' operasyonunun ardından İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları sürerken enkaz altında kalan en az 10 binden fazla kişinin kayıp olduğu açıklandı.

Gazze'de korkunç bilanço: 10 binden fazla kişi kayıp

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi.

İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları devam ediyor.

Gazze'deki Sivil Savunma Müdürlüğü, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda enkaz altında kalan en az 10 binden fazla kişinin kayıp olduğunu açıkladı..

Açıklamada, ekiplerin bu kişilere ulaşamaması nedeniyle bu kişilerin Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiği toplam ölü sayısına da dahil edilmediği belirtilerek, Gazze'de kayıp kişiler de dahil toplam ölü sayısının 44 binin üzerinde olduğu kaydedildi.

"ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARININ 2-3 YIL SÜREBİLİR"

Personel yetersizliği ve ekipman eksikliği nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının 2-3 yıl sürebileceği belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler yetkililerinin, Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarından geriye en az 37 milyon ton moloz kaldığını tahmin ettiği aktarıldı.

Binlerce cesedin enkaz altında birikmesi nedeniyle salgın hastalıkların yayılacağı uyarısında bulunulan açıklamada, yaz aylarında sıcaklık derecelerinin yükselmesiyle cesetlerin çürüme sürecinin hızlanacağına işaret edildi.