Bursa
Açık
28.6°
Başka Gazete

Gazze'de ateşkes görüşmeleri: Hamas cevabını Mısır ve Katar'a iletti

2024.06.11 21:59 Son Güncellenme: 2024.06.11 22:00 - DÜNYA

Hamas, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a iletti. Hamas, daha önce Biden'ın ateşkes önerisine olumlu baktıklarını duyurmuştu. Öte yandan İsrail'in yaklaşık 50 esiri serbest bıraktığı iddia edildi.

Gazze'de ateşkes görüşmeleri: Hamas cevabını Mısır ve Katar'a iletti

Amerikan Axios haber sitesinde yer alan haberde, Hamas'ın ateşkes önerisine ilişkin yanıtını Kahire ve Doha'ya gönderdiği kaydedildi.

Hamas'ın ateşkes önerisine ilişkin cevabı hakkında detay verilmedi.

BİDEN'IN ATEŞKES ÖNERİSİNE OLUMLU BAKTIKLARINI DUYURMUŞLARDI

Öte yandan Hamas yönetimi daha önce, Biden'ın açıkladığı ateşkes önerisine olumlu baktıklarını duyurmuştu.

Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Hamas, esir takası için İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırılarını sonlandırmasını ve bölgedeki İsrail askerlerinin tamamın ayrılmasını şart koşuyor.

İsrail ise esir takası mutabakatına varılsa bile "Hamas'ın yok edilmesi, tüm esirlerin geri getirilmesi gibi hedeflerine ulaşıncaya kadar" Gazze'ye saldırıların devam edeceğini kaydediyor.

Biden'ın açıkladığı önerideki kalıcı ateşkes konusundaki belirsizlik nedeniyle tarafların mutabakata varıp varamayacağına ilişkin soru işaretleri devam ediyor.

İSRAİL'İN 50 ESİRİ SERBEST BIRAKTIĞI İDDİASI

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze ve Kuzey eyaletlerinden yaklaşık 50 esiri serbest bıraktığını belirtti.

AA'ya konuşan sağlık kaynakları da bugün serbest bırakılan esirlerden 33'ünün maruz bırakıldıkları zorlu sağlık şartları nedeniyle tedavi olmak amacıyla Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesine geldiklerini bildirdi.

İsmini vermeyen hastane kaynakları, "serbest bırakıldıktan sonra hastaneye gelen bazı Filistinlilerin vücutlarında işkence izleri görüldüğünü" ifade etti.