Bursa
Açık
12.1°
Başka Gazete

Fenerbahçe'de ligden çekilme konusunda karar verildi!

2024.04.02 20:58 Son Güncellenme: 2024.04.02 22:02 - SPOR

Fenerbahçe'nin Süper Lig'deki ve Türk futbolundaki geleceğini netleştirecek olağanüstü genel kurul toplantısı Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda gerçekleştiriliyor. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ligden çekilip, çekilmeme konusunda aldıkları kararı duyurdu.

Fenerbahçe'de ligden çekilme konusunda karar verildi!

Trendyol Süper Lig'in 30. haftasında Trabzonspor ile oynanan Süper Lig maçında yaşanan olayların ardından olağanüstü genel kurula gitme kararı alan Fenerbahçe, "Futbol A takımının Süper Lig'den çekilmesi dahil alınacak aksiyonların değerlendirilmesi" gündemiyle Ülker Stadyumu'nda toplandı.

Kongre, Fenerbahçe Başkan Vekili Erol Bileck'in çoğunluğun sağlandığını duyurmasıyla başladı. Bilecik konuşmasında "Sevgili Fenerbahçeliler... Bu tarihi bir yere not edin. Bugün Fenerbahçe camiası olarak tarihe geçecek bir gün yaşıyoruz. Mevcut hazirun sayımızı paylaşmak istiyorum. Minimum sayı olan 22.588 sayısını aşmış bulunmaktayız. Bugün, hakkımızı aramak için ayağa kalkacağımız gündür. Fenerbahçe'nin yıllarca karşı karşıya kaldığı planlı operasyonlara karşı atılacak adımları belirleme günüdür" dedi.

Erol Bilecik, konuşmasında "Fenerbahçe ayağa kalkarsa, Türkiye ayağa kalkar. Siyasetin bulaşmadığı her branşta Fenerbahçe her zaman zirveye oynar. Bize yapılan yanlışları yarına da, yanlarına da bırakmayacağız. Çünkü Fenerbahçe bize Atamızın emanetidir" ifadelerini kullandı.

ALİ KOÇ KARARI AÇIKLADI

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Trabzonspor maçının ardından alınacak yol haritası ile ilgili şu konuşmayı yaptı:

Fenerbahçe camiasının tüm paydaşları ile yaptığımız konuşmalarda en az kabul gören alternatif ligden çekilmek. Bu nedenle ligden çekilme alternatifini tamamen masadan kaldırıyoruz. Ligden çekilme opsiyonunu 3 ay sonra yapılacak genel kurulda yeniden değerlendireceğiz. Fenerbahçe kaptanları, istediğiniz oldu, çıkın ne yapacaksanız yapın, bizi şampiyon yapın.

Olağanüstü genel kurulun sonunda Fenerbahçe yönetiminin sunduğu ve izlenecek yol hakkındaki önergeye onay verildi.

İşte Fenerbahçe yönetimine verilen yetkiler:

Uygun bir tarihe ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde 2023 Süper Kupa müsabakasına çıkmamak veya 2023 Süper Kupa müsabakasına Futbol U19 takımıyla katılmak.

Önümüzdeki sezondan itibaren 2 sezon Türkiye Kupası'na katılmamak veya önümüzdeki 2 sezon U19 takımıyla katılmak.

Türkiye'de futbol faaliyetlerimizle ilgili kararlardan bağımsız olarak her halükarda yurt dışı yapılanması hususlarında gerekli yol haritasını belirlemek ve hayata geçirmek.

Futbol paydaşları dışında yapılan müdahaleler ile Türk futbolunun geldiği ve sürdürülemez nokta itibarıyla UEFA ve FIFA'nın ilgili kurullarına gerekli aksiyonların alınması için başvuruda bulunmak.

"LÜTFEN URFA'YA SEYAHAT PLANI YAPMAYIN"

Fenerbahçe'nin olağanüstü genel kurulunda alınacak kararlar için üyelerden yetki isteyen Başkan Ali Koç çeşitli opsiyonlardan ve bunların doğuracağı sonuçlardan bahsederken özellikle Süper Kupa maçı için önemli açıklamalarda bulundu.

"Lütfen Urfa'ya seyahat planı yapmayın, süper kupa biletlerini rezerve etmeyin" diyen Ali Koç taraftara seslenerek "Süper Kupa maçına hiç çıkmama veya U19 ile çıkma opsiyonları var" ifadesini kullandı.

Bu esnada taraftarların büyük çoğunluğu "Hiç çıkmama" seçeneği daha çok alkış aldı. Bunun üzerine Ali Koç; "Lanetli midir nedir bu Süper Kupa, bir türlü dikiş tutturamadı. Avrupa'da oynayan, rakibimiz olan takımlar, federasyonlar takvimi değiştirecek ama bizim federasyonumuz ülke puanı, vatan, millet, Sakarya derken Süper Kupa tarihini değiştirmeyerek hem Fenerbahçe'nin şampiyonluk hem de Avrupa yoluna taş koyacak. Çıkmayalım diyen o kadar çok insan var ki. Şimdi bir karar vermeliyiz. Hiç çıkmama, U19 ile çıkma" şeklinde konuştu.

Taraftarlar yeniden tezahürata başlayınca bu kez Başkan Ali Koç "Buradan anladığım şu mu, Süper Kupa maçına hiç çıkmamak. Bu ıslıklamalardan anladığım U19 ile çıkacağımıza hiç çıkmayalım" dedi ve yeniden stattaki taraftarların alkış tufanı koptu.

ALİ KOÇ VE İSMAİL KARTAL'A ALKIŞLA DESTEK

Statta düzenlenecek toplantı öncesinde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu üyeleriyle futbol A takımı teknik direktörü İsmail Kartal, alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde alana giriş yaptı.

Ali Koç ve İsmail Kartal'a, futbolculardan Bright Osayi-Samuel ve Ferdi Kadıoğlu da eşlik etti.

Başkan Koç ve beraberindekiler, tribünlerde yerini alan kongre üyeleri tarafından uzun süre alkışlandı.

FENERBAHÇELİ TARAFTARLAR ERKEN SAATTE GELDİ

Ülker Stadyumu'nun kapılarının 17.00'den itibaren açılacağının duyurulmasına rağmen Sarı-laciverti taraftarlar erken saatte stada akın ettiler.

Taraftarlar tribündeki yerlerini almaya başlarken, 'Maraton tribünü' adı verilen kısımda konuşmalar için platform kuruldu ve dev bir Fenerbahçe bayrağı maraton tribününe asıldı. Taraftarlara girişte iftarlık paketler dağıtıldı.

Başkan Ali Koç, teknik direktör İsmail Kartal ve futbolculardan Osayi Samuel, Mert Hakan Yandaş ile Ferdi Kadıoğlu bir ara sahaya çıkarak taraftarları selamladı. Başkan ve futbolculara tezahüratlar yapıldı.

TARAFTARLARDAN TAM DESTEK

Tarihi kongreye kısa bir süre kala Fenerbahçeli taraftarlar, alınabilecek olası kararlarla alakalı olarak görüşlerini belirtti. Taraftarlardan bir kısmı Süper Lig'de bu sezonu tamamlamanın doğru olduğunu söylerken, bir kısmı ise çekilme kararı alınması gerektiğini vurguladı.

Fenerbahçeli taraftarlar, 7 Nisan Pazar günü Şanlıurfa'da Galatasaray ile oynanacak olan Süper Kupa maçına ise kesinlikle çıkılmaması yönünde görüşlerini bildirdi. Bir taraftar ise Fenerbahçe'nin herhangi bir mücadeleden tarih boyunca kaçmadığını ve bu sebepten dolayı Süper Kupa maçına çıkılması gerektiğini söyledi.

"PFDK SEVKLERİ DOĞRU DEĞİLDİ"

Taraftarlar, Trabzonspor maçında yaşanan olayların ardından Bright Osayi-Samuel, Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat'ın PFDK'ya sevk edilmesini ise doğru bulmadıklarını söyledi. Oyuncuların, kendilerini savunmak için böyle bir eylemde bulunduğunu ifade eden taraftarlar, sevkleri 'saçma' olarak nitelendirdi.