Bursa
Açık
11.6°
Başka Gazete

Fatih Erbakan: Seçimin tartışmasız galibiyiz

2024.04.01 10:40 Son Güncellenme: 2024.04.01 10:41 - SİYASET

31 Mart yerel seçimlerinde Yeniden Refah Partisi aldığı oy oranıyla dikkatleri çekti. Yüzde 6'ın üzerinde oy alan Yeniden Refah Partisi seçimlerde en çok oy alan üçüncü parti oldu. 1'i büyükşehir 2 ilin yanı sıra çok sayıda ilçe ve belde belediyesinde zafere ulaştı. Sonuçları değerlendiren Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Bu sonuçlar milli görüşün yeniden şahlanışıdır." ifadelerini kullandı.

Fatih Erbakan: Seçimin tartışmasız galibiyiz

Seçimin dikkat çeken partisi, Yeniden Refah oldu. YRP aldığı yüzde 6'lık oyla dengeleri değiştirdi.

AK Parti ve CHP'den sonra en çok oy alan üçüncü parti konumunda. Şanlıurfa ve Yozgat belediye başkanlıkları da AK Parti'den Yeniden Refah Partisi'ne geçti.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Bu sonuçlar milletimiz tercihini milli görüşten ve yeniden refahtan yana kullandığını açık bir şekilde göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Yeniden Refah Partisi, 1'i büyükşehir olmak üzere 2 il, 69 ilçe ve beldede zafere ulaştı. YRP, Şanlıurfa'da, Mehmet Kasım Gülpınar ile girdiği seçim yarışını kazandı. Yozgat'ta'da Kazım Arslan ipi göğüsledi.

Yeniden Refah Partisi'nin kazanamasa da seçim sonucuna doğrudan etki ettiği iller var.

Kahramanmaraş'ta yüzde 33.5, Düzce'de yüzde 29.7, Konya ve Karabük'te yüzde 23, Bingöl ve Elazığ'da yüzde 21, Kayseri'de yüzde 19,8, Rize ve Gaziantep'te ise yüzde 17'lik oy oranlarına ulaşıldı.