Bursa
Açık
15.6°
Başka Gazete

Eurovision'un düzenlendiği Malmö Arena'da İsrail protestosu: 10 kişi gözaltında

2024.05.12 00:19 Son Güncellenme: 2024.05.12 00:30 - DÜNYA

İsveç'te düzenlenen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın finalinin yapıldığı Malmö Arena önünde toplanan Filistin destekçileri ile polis arasında arbede yaşandı. Olaylar nedeniyle 10 kişi gözaltına alındı. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ise Malmö Arena önünde oturma eylemi başlattı.

Eurovision'un düzenlendiği Malmö Arena'da İsrail protestosu: 10 kişi gözaltında

İsveç'te Eurovision'un düzenlendiği Malmö Arena önünde Filistin destekçileri ile

İsveç'te düzenlenen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın finalinin yapıldığı Malmö Arena önünde toplanan Filistin destekçilerinin eylemine polis müdahale etti, 10 kişi gözaltına alındı.

Eurovision'un finalinin düzenlendiği Malmö Arena'nın önünde toplanan ve aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'in de olduğu bir grup Filistin destekçisi, İsrail'in yarışmaya katılımını protesto etti.

Protestocularla polis arasında arbede yaşandı.

Arbede esnasında polis, 10 kişiyi gözaltına alırken, birçok kişiyi de olay yerinden uzaklaştırdı.

Polisin gözaltına alma girişiminde bulunduğu Thunberg, gözaltına alınmayı reddederek 10 kişiyle birlikte oturma eylemine başladı.

Polis, Thunberg'in bulunduğu grubun etrafını sardı.

Olay yerinin çevresinde toplanan yaklaşık 300 Filistin destekçisi polisi protesto etmeye başladı.

Eurovision Şarkı Yarışması'nın büyük finali, EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT'nin organizasyonu ile bugün düzenleniyor.

İsrail'in katılımı nedeniyle protesto ve eleştirilerin odağındaki yarışmanın düzenlendiği Malmö kenti, Filistin'e destek gösterilerine sahne oluyor.