Bursa
Açık
24.9°
Başka Gazete

Erdoğan ve Putin Astana'da bir araya gelecek

2024.07.03 11:43 Son Güncellenme: 2024.07.03 11:44 - SİYASET

Rus haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın Astana'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. Putin burada ayrıca Çinli Lider Şi Cinping ile de bir araya gelecek.

Erdoğan ve Putin Astana'da bir araya gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3-4 Temmuz'da Türkiye'nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılacak.

Rus haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Rusya lideri Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

RIA'nın haberı̇ne göre Kremlı̇n Sözcüsü Dimitri Peskov, bugün yaptığı açıklamada, Putı̇n ve Erdoğan'ın Astana'dakı̇ görüşmede ı̇kı̇lı̇ ı̇lı̇şkı̇lerı̇ ve Ukrayna'daki durumu ele alacaklarını söyledı̇.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin ziyaretinin ardından BRICS + toplantısı kapsamında gittiği Moskova'da 10 Haziran'da Putin ile görüşmüştü.

Putin bu görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelme tarihini açıklayarak, "3-4 Temmuz'da uluslararası bir etkinlik kapsamında, Erdoğan bildiğim kadarıyla Astana'da olacak ve kendisiyle bir araya gelip tüm konuları tartışma fırsatı bulacağız" diye konuşmuştu.

Erdoğan ile Putin'in ele alması beklenilen en önemli konulardan birinin son günlerde yapılan açıklamalarla yeniden ısınan Suriye meselesi olması bekleniyor.