Bursa
Çok Bulutlu
15°
Başka Gazete

Enflasyonun ardından dolar ve euro geriledi

2024.04.03 10:28 Son Güncellenme: 2024.04.03 10:28 - EKONOMİ

Bugüne 32,05 TL'den başlayan dolar beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon rakamlarının ardından 32 TL'ye kadar gerilerken, Euro 34,49 TL'ye kadar geriledi.

Enflasyonun ardından dolar ve euro geriledi

Bugüne 32,05 TL'den başlayan dolar beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon rakamlarının ardından 32 TL'ye kadar gerilerken, Euro 34,49 TL'ye kadar geriledi.

Dolar kuru pazartesi günü 32,44 TL'den 31,95 TL'ye kadar hızlı gerilerken bu seviyelerde kalıcı olamayarak yeniden 32 TL'nin üstüne çıktı.

Bugün mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak. TÜFE'nin mart ayında aylık yüzde 3,5, yıllık bazda ise yüzde 69,1 artması bekleniyor. Enflasyon şubat ayında aylık yüzde 4,53, yıllık ise yüzde 67,07 düzeyinde gerçekleşmişti. TCMB enflasyonu dizginlemek adına politika faizini yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltmişti.

Dün açıklanan İstanbul enflasyonunda perakende fiyatlar mart ayında aylık yüzde 3,93, yıllık bazda ise yüzde 78,25 artış kaydetti.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, dün Türkiye Bankalar Birliği ile biraraya geldi. Başkan Karahan, görüşmede 2024 yılının ikinci yarsında dezenflasyonun tesis edileceğini vurguladı. Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen Başkan Karahan, "Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomi yönetiminden seçimsiz 4 yılın vurgusu yapılmaya devam ediliyor. Piyasalar Türkiye'nin önünde 4 yıllık seçimsiz dönemi fiyatlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamasında "Eylül 2023'te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs, bugün seçim sonrasına ilişkin yayımladığı raporunda Türk Lirası'nın değer kazanacağını belirtti.