Bursa
Çok Bulutlu
14.4°
Başka Gazete

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan 'enflasyon' vurgulu açıklama

2024.04.03 18:37 Son Güncellenme: 2024.04.03 20:17 - GÜNDEM

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak sosyal refahı kalıcı olarak artıracağız. Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz." denildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan 'enflasyon' vurgulu açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının ardından alınan kararlara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "Enflasyonu düşürmeye yönelik politikaları uygulamayı sürdüreceğiz" denildi.

Kalıcı olarak enflasyonu düşürmeye yönelik politikaların uygulanmaya devam edeceğinin altının çizildiği açıklamada, gelecek dönemde nitelikli yatırımlar ile katma değerin yükseltileceği ve cari açığın kalıcı olarak düşürüleceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantılarında ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yapılarak Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında hayata geçirmekte olduğumuz politikalar ve yapısal reformlar bütüncül bir şekilde ele alınmaktadır.

Bugün gerçekleştirilen 2024 yılı üçüncü EKK toplantısında son dönem makroekonomik gelişmeler ele alınırken önümüzdeki döneme ilişkin öncelikler istişare edilmiştir.

2023 yılı Eylül ayında yayımladığımız OVP'de ekonomideki yol haritamızı belirledik.

Programımızın temel hedefi olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmeye yönelik güçlü politikaları uygulamaya devam ediyoruz.

Para politikasındaki sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi neticesinde yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme beklenmektedir.

Önümüzdeki dönemde OVP ve On İkinci Kalkınma Planı kapsamında belirlediğimiz politikalarımızı uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Temel önceliğimiz olan enflasyon ile mücadelemizi sürdürecek, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak, sosyal refahı kalıcı olarak artıracağız.

2024 yılında özellikle dış ticaret dengesinde görülen iyileşmeyle beraber cari işlemler dengesinde de olumlu seyir devam etmektedir.

Önümüzdeki dönemde desteklediğimiz nitelikli yatırımlar ile katma değerli üretimi artıracak ve cari açığı kalıcı olarak düşüreceğiz. Kamuda tasarruf tedbirleri ve harcamaların rasyonelleşmesi ile mali disiplini sürdüreceğiz.

Verimliliği ve rekabet gücünü artırmaya yönelik yapısal reformlarımızı OVP takvimiyle uyumlu şekilde ilgili tüm kurumlarımızla iş birliği ve koordinasyon içinde hayata geçirmeye devam edeceğiz."