Bursa
Çok Bulutlu
15.7°
Başka Gazete

Dolarda gözler cuma gününe kilitlendi

2024.04.29 09:06 Son Güncellenme: 2024.04.29 09:07 - EKONOMİ

Dolar/TL kuru yeni haftaya yatay seyirde 32,44 TL'den başlarken, euro ise 34,83 TL'den başladı. Bu hafta gözler cuma günü açıklanacak nisan ayı enflasyonuna kilitlendi.

Dolarda gözler cuma gününe kilitlendi

Dolar/TL kuru yeni haftaya yatay seyirde 32,44 TL'den başlarken, euro ise 34,83 TL'den başladı.

Bu hafta gözler cuma günü açıklanacak nisan ayı enflasyonuna kilitlendi. Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Mehmet Şimşek, dezenflasyon sürecinin yılın ikinci yarısından itibaren başlayacağını belirtti ve enflasyonla mücadele için ek adımlar atacaklarını söyledi.

Enflasyon mart ayında aylık yüzde 3,16, yıllık yüzde 68,50 olarak açıklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta TCMB politika faizini yüzde 50'de sabit tutulmasına karar vermişti. TCMB, Mart ayında atılan adımlarla finansal koşulların sıkılaştığını ifade etti ve etkilerini izlediklerini belirtti. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelediklerini söyleyen TCMB'nin PPK kurulu "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır." dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in işaret ettiği takvimi TCMB kurulu da "dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir." ifadesiyle yineledi.

Öte yandan bu hafta 1 Mayıs'ta Fed'in faiz kararı açıklanacak. Fed'in politika faizini sabit bırakması bekleniyor. Piyasalar Fed'in haziran ayından itibaren faiz indirimlerine başlamasını öngörüyor.