Bursa
Çok Bulutlu
18.8°
Başka Gazete

Dolar rekora koştu

2023.11.20 10:21 Son Güncellenme: 2023.11.20 10:22 - EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı haftaya dolar yatay seviyede 28,69 TL'den başlayan dolar 28,7504'ü görerek rekor kırdı.

Dolar rekora koştu

Bu hafta Merkez Bankası, politika faiz kararını açıklayacak. TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artış ile yüzde 37,5'e çıkartması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devamına vurgu yapması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Türkiye ekonomisinin fotoğrafını çeken 2023 yılı 3. çeyrek Finansal İstikrar Raporu'nu yayımladı.

Raporda uygulanan sıkı para politikasının sonuçlarını vermeye başladığı ifade edildi. Sıkı para politikasının uygulanmaya başlandığı tarihten bu yana Türk Lirası mevduatlarının artış gösterdiğini, Kur Korumalı Mevduatların ise düşüş gösterdiği belirtildi. Raporda, enflasyon ile mücadelede kararlılık bir kez daha vurgulandı.

Raporda ayrıca Türk şirketlerinin sıkılaştırma politikalarına dayanacak gücü oldukları vurgulandı. Türk şirketlerinin varlıklarındaki artışın borçluluk düzeylerini karşılayacak düzeyde olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz cuma günü Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 3 yılın ardından ilk kez 350 baz puanın altına inerek 348,2 seviyesine geldi.

Risk priminin gerilemesiyle birlikte hem kurumsal şirketlerin hem de bankaların yabancı para cinsinden tahvil ihraçları da hız kazandı.

Geçtiğimiz hafta beklentilerin altında kalan ABD enflasyonunun ardından doların küresel para birimleri karşısındaki değer kaybı sürüyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 103,507'e kadar geriledi. Bu seviye son 2.5 ayın dibini işaret ediyor.

Bu hafta içerde TCMB'nin faiz kararının yanı sıra kapasite kullanım raporları takip edilecek. Dışarda ise Euro bölgesi ve ABD'nin imalat verileri izlenecek.

Bugün kabine Beştepe'de toplanacak. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamalar takip edilecek.