Bursa
Puslu
5.5°
Başka Gazete

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden Fatih Karahan açıklaması

2024.02.09 09:34 Son Güncellenme: 2024.02.09 09:35 - GÜNDEM

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı haber sitelerinde yer alan Fatih Karahan'ın doğalgaza zam ifadesini kullandığına ilişkin haberleri yalanladı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Fatih Karahan'ın sözlerini paylaştı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden Fatih Karahan açıklaması

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı haber sitelerinde yer alan Fatih Karahan'ın doğalgaza zam ifadesini kullandığına ilişkin haberleri yalanladı. Deznformasyonla Mücadele Merkezi, Fatih Karahan'ın sözlerini paylaştı.

Dezenformasyonla Mücadele Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın "'Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150 - yüzde 200 arası zam bekleyebiliriz.' dedi" iddiası doğru değildir." denildi.

İletişim Başkanlığı'nda yapılan açıklama şöyle;

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 'Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150 - yüzde 200 arası zam bekleyebiliriz.' dedi" iddiası doğru değildir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunmuş ve basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştır.

Karahan'ın açıklamalarında, iddia edildiği gibi bir ifade kullanmadığı belirlenmiştir. Karahan, seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanabilecek zamların enflasyona etkisine ilişkin soruya şu şekilde cevap vermiştir: "Biz enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP'yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program. Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık."